hapiky

Co si mám představit pod pojmem architektonické porno?

https://magazin­.aktualne.cz/fer­dinandovy-zahrady-zahradni-architekt-leffler/r~c311c­9981db811e7b9de0025900fe­a04/v~diskuse/

Nejlepší odpověď
Drap

Něco nevšedního, nezvyklého, ne běžného. Může to mít význam jak hanlivý tak kladný. Zde máš ukázku:
https://refresher­.cz/21041-Architektonicke-porno-alebo-niekolko-stavieb-ktore-by-si-urcite-chcel-navstivit

Další odpovědi
annas

Mě spíš zaujalo, jak tento název vznikl, fotografie starých budov atd. jsem viděla na netu.

Předtím, než byl" Ruin Porn existovalo ‚Ruin Value‘ "
Diane Pham význam rozšiřuje o myšlenku spojení mezi zříceninami a jejich architektonickou hodnotou (nedávno diskutováno na ArchDaily v článku Shayari de Silva ), ponořující se do překvapivé historie konceptu.

Obrazy rozpadající se architektury vyvolávají znepokojující pocity tragédie a ztráty, ale nějak se podařilo uchopit j a zaujat nás jejich nehmotnou krásou. Ať už to může být jakákoli příčina, vzrušení a radost z pohledu ruin porna je hmatatelná.

Termín „ruin porno“ vytvořil blogger James Griffioen během rozhovoru v roce 2009 s Vice časopisem, ve kterém kritizoval fotografy, kteří zkoumali zříceniny a jiné hloubkové objekty pro provokativní fotografie.

Zjistilo se, že trvalou hodnotu má kámen.

Tak vzniklo ruin porno, desetiletí před jeho příchodem bylo něco podobného nazýváno „ruin value“.

http://www.ar­chdaily.com/572531/­ruin-porn-an-internet-trend-that-is-older-than-you-think

Ruin value – hodnota zříceniny
(Architektura) Koncepce návrhu budovy tak, aby v případě, že se nakonec zhroutí , zanechala za sebou i esteticky příjemné a dlouhotrvající zříceniny.
https://en.wik­tionary.org/wi­ki/ruin_value

"Ruin porno je fenomén 21. století – Obrazy ruin před námi otevírají nový typ myšlení, který vychází z vnitřku, ze samotné struktury – „vnitřností“ objektu, a nabízí tak alternativu ke klasickým analytickým postupům poznání.

Reprezentace ruin nechybí ani v současné společnosti. Zde je nejčastěji zastupuje fenomén nového tisíciletí nazvaný „ruin porn“, jehož pozadí tvoří dvě zásadní politické události: rozpad Sovětského svazu ve východní Evropě a nástup poslední velké ekonomické krize ve Spojených státech amerických. Zatímco v Evropě zájem o poznávání opuštěných a rozpadajících budov směřuje především k politickým monumentům padlých komunistických vlád, za oceánem zůstává ztělesněním „ruin porn“ severoamerické město Detroit. Kdysi symbol úspěšné průmyslové, především automobilové výroby, se s nedávným ekonomickým kolapsem proměnil v město duchů, lemované opuštěnými továrními budovami a vybydlenými sousedstvími. Ekonomický a politický kontext společenské transformace, který současné obrazy ruin doprovází, tak nelze přehlížet.

Ruin porno – Jde o fotografické hnutí takzvané „urban explorers“, kteří s fotoaparáty pronikají na neznámá a opuštěná místa, aby je ve fázi rozpadu zachytili a navždy uchovali"

http://www.czechde­sign.cz/kalen­dar-akci/obraz-versus-ruin-porn

Takže jde o rozdílné pohledy fotograf§ na staré objekty – zážitek – hodnota – srovnání s minulostí (value) x vyvolání emočního vzrušení nad úpadkem měst , tedy zchátralým stavem (porno).

Obrázky
http://aplus.com/a/ar­chitecture-porn-amazing-places?no_mone­tization=true

Kepler

Já si to představuju jako nevkus, samorostlý styl. Třeba podnikatelské baroko, nebo tu hrůzu co si stavěli Rusové v Karlových varech. Nebo i ti sádroví trpajzlíci na zahradách.

Mc Merkurion

… „architektonické porno“ … jedná se o stavby, které popravdě pár samozvaných umělců odsuzuje, viz například podnikatelské baroko, trpaslíci a podobně, ale to neznamená, že se lidem nelíbí a je dobře prodejné (můžeme porovnat například se sérií Kameňáků a Babovřesek, které jsou kritiky odsouzené k zániku, a ony naopak v kinech vydělávají více než jimi ohodnocené filmy na Českém lvu) …
… pravé porno totiž taky patří k nejvíce odsuzovanýmu a přesto je dosti žádané, točí se tam velké peníze a jde o byznys …
… a jak vznikl název? … asi to nějak opravdu souvisí s pornem, jako takovou náhražkou, kýčem, vím ale, že se používal již před revolucí, tehdy mezi největší příklady patřil obchoďák na jihlavském náměstí …