slaisa

Co se myslí pod pojmem kompozice textu?

Dobrý den,pročítám si body k literárnímu rozboru knihy a jako poslední je psána kompozice textu.Co se tím myslí?(Že mám popsat stručně obsah knihy nebo to má připomínat hudební skladbu nebo co ?) Koukala jsem na internet a nemohla jsem to najít. Ps: Prosím o vysvětlení,ale ne moc češtinářsky :)

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba, abyste znala literární pojmy, které jste se učili v škole. a souvisí s rozborem litelrárního díla. Pokud jim nerozumíte, zeptejte se vyučující. Bez konkrétního příkladu se nedá všechno vysvětlit, jen obecně.

Další vysvětlení najdete v archivu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-kompozicni-rovina

Uvědomte si, že budete text rozebírat u maturity, musíte se přsně vyjadřovat.

Nebudete vypracovávat obsah, ale když jste knihu četla, tak víte, zda úvod souvisí se závěrem, zda autor vypravuje příběh tak, jak jdou události za sebeou. nebo přidá příběh jiné osoby, vypráví oba děje vedle sebe, vrací se ze stáří do mládí, zjistíte, zda došlo k nějakému obratu děje u hlavní postavy, zda se změnila atd
To, co jsem vám popsala jsou kompoziční postupy – vysvětlení níž.

Prodrobné vysvětlení

"Vrstva kompoziční

  • princip uspořádání jednotlivých témat
  • pro hodnocení způsobů kompozice jsou základními body počátek a konec díla
  • kompozice literárního díla je dána tím, jak jsou

v něm uspořádány a spojeny jeho tematické nebo jazykové složky, a to z hlediska příčinnosti (logiky), času a prostoru

  • proti přísně logické kompozici (bajka) existuje protipól – díla psaná metodou tzv. proudu vědomí.

Kompoziční postupy

  • mohou být použity jak v rámci celého díla, tak v jeho částech

    ( kapitolách, odstavcích, slokách)‏

  1. chronologická (kronikářská) kompozice
  • děj se vyvíjí podle časové posloupnosti, jak šly události za sebou

b). retrospektivní ( zpětná) kompozice
autor na začátku naznačí či přímo prozradí výsledek děje a teprve pak se čtenář dozví, co se vlastně odehrálo

  • někdy předsadí chronologicky vyprávěnému ději jen první kapitolu
  • typické pro knihy vzpomínek, detektivky
    • pokud je čtenář vtažen přímo do děje, nezdržuje se úvodem, hovoří se u postupu in medias res = k jádru věci
  1. kompozice rámcová
  2. paralelní ( prolínavá) kompozice
  3. řetězová kompozice

Ukončení děje

  • jednoznačně epická díla bývají většinou uzavřena happy endem šťastně, nebo tragicky
  • výrazné zakončení se nazývá pointa
  • pointa – dílo nebo jeho část je ukončeno překvapivým výrazným motivem, někdy jde jen o shrnutí motivů
  • někdy autor dějově, popř.tematicky dílo neuzavře a zvolí otevřený konec atd."

    Podrobnosti a vysvětlení dalších pojmů v odkazu

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:l-8xm8eBOZQJ:www­.gkh.cz/kesta­zeni/jc/ls-strukt-lit-dila.ppt+&cd=10&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

http://www.gkh­.cz/kestazeni/jc/ls-strukt-lit-dila.ppt.

Opravdu se musíte snažit pochopit dílo nejen z pohledu tématického, jazykového a kompozičního.

Další odpovědi
led

Laicky:
1 – úvod
2 – hlavní téma
3 – závěr

u detektivky: (podle Herkula Poirota)
seznámení se s místem zločinu a hlavní postavou
zločin
pátrání
odhalení zločince
dopadení zločince
krátké shrnutí příběhu hlavní postavou