unnamed

Čo sa stane s mravcom, ktorý je „poranený“?

Ak dám „poraneného“ mravca (napr. omylom zašlapnutého) späť do mraveniska, z ktorého pochádza, tak čo s ním bude? Nechajú ho ostatní mravci zomrieť, zjedia ho, alebo odvlečú niekde do útrob mraveniska na zotavenie (asi nereálne)? … Neraz som videl, ako jeden mravec vlečie v ústočkách toho druhého (asi iný druh)… Tak jak to potom je?

Odpovědi
annas

Podrobnosti najdete v anglických odkazech.

Mravenci nemají schopnost regenerovat ztracené končetiny..
Docela běžné je najít mravence, kteří se chovají zcela normálně, s chybějícími částmi nebo promáčknutými nebo zjizveným „nosičem“. Uzdravili se. Stejně po některých bodných ranách. .

http://www.an­tweb.org/antblog/2012/0­9/the-fate-of-injured-ants.html

Mravenec, který je zraněn vyzařuje „poplašné“ chemické látky, které podněcují ostatní mravence a ti mu přijdou na pomoc. Pokud dorazí na místo činu a mravenec se nepohybuje, poznají, že „voní“ jako mrtvý. Feromony stimulují další mravence. Ti zvednou tělo a tahaji zpět do hnízda. Ve skutečnosti je to smetiště v blízkosti hnízda.

http://www.san­diegoreader.com/new­s/1999/dec/02/what-happens-dead-ants/