Kelt

Co říkáte na vztah symetrie a dobra?

Představme si klasickou karteziánskou soustavu, dvě osy na sebe kolmé, vodorovná je x, svislá je y. Uprostřed je nula, vpravo od nuly jsou kladné hodnoty, a nahoru od nuly po ose y jsou také kladné hodnoty. A nyní sledujte, nahoře je nee, tedy to dobré, dole je peklo, tedy to špatné. Vpravo je dobré, vpravo , pravda, right atd, vlevo je špatné. Například v knize Šifra Mistra Leonarda se o tom taky zmiňuje autor. Souvisí nějak karteziánské dělení roviny spolu s dělením dobra a zla, kladné, záporné, dobré, špatné, svaté, hříšné a pod. Historicky bylo první dělení na nebe peklo, vpravo vlevo, a karteziánská soustava se objevuje až v 17. století.
René Descartes (lat. Renatus Cartesius) (31. března 1596 La Haye, dnes Descartes, poblíž Tours – 11. února 1650, Stockholm) byl francouzský filosof, matematik a fyzik.
Je to náhoda, znamení, nebo spojení určitých faktů a vlastní interpretace? Děkuji za názory i nesouhlasné.

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že z pohledu filozofie není vysvětlení jednoznačné. Protože pojmy vznikly v různé dobu.

Jen stručně. – vycházím ze svých poznatku filozofie.

Základem Descartovy filozofie je pochybování o významu smyslového poznání,
.
Byl zastánce dualismu hmoty a ducha, objektu a subjektu. Rozlišovat složku, resp. substanci tělesnou a složku duchovní Jeho dualismus řešil především vztah duše a těla.

Důležité je rozumové poznání, s nimž se rodíme, smyslové poznání nás klame – tedy vnitřní a vnější svět.

Descartes chápe lidské dobro jako onto-theologii – zdůvodnění myšlenky jednoty boha a bytí.

Bůh je dokonalý.
Člověk se rodí s vrozenými idejemi, jen matematické poznatky jsou jisté, o ostatním můžeme pochybovat. Třeba o barvě a vůni atd. Takže k poznatkům. dojdeme rozumem.

S pojem dobra pracuje již Platon, který věří,, že pokud lidé poznají dobro, budou dobří. Takže dobra o lze zjistit poznáním. Zajisti dobrou mohou jen vzdělání. Ale víme, že byl idealista.

Pojem symetrie je velmi starý, souvisí s dialektivkou a především jejím zákonem o jednotě a boji protikladů. Vše se vyskytuje ve dvojích – symetrie a opakem je asymetrie.

Jak napsal Herakleitos: „Všechno se děje v protikladech a všechno teče jako řeka, všechno je ohraničeno a všechno je jeden svět?“

Vložáila jem otázku, I když je jednodušší než vaše.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/protiklady-se-pritahuji-a-tvori-celek-rodi-se-tedy-lide-dvojiho-druhu-napr-silni-a-slabi-hrdinove-a-bazlivci-aj

Jak napsal Herakleitos: „Všechno se děje v protikladech a všechno teče jako řeka, všechno je ohraničeno a všechno je jeden svět?“

Symetrie a asymetrie jsou jako výraz dialektické jednoty zachování a změny obecnými zákonitostmi v přírodě i v lidském poznání. Narozdíl od idealismu interpretací symetrie, které směřují k tomu pojímat základ světa jako čistě ideální „matematickou symetrii“, dialektická matematika ukazuje, že pojem symetrie je abstrahován z materialistických systémů a jejich vlastností a vztahů a že symetrie je tedy vlastností hmoty. Atd.

Více zde: https://www.vli­vavzory.net/vyz­kum/vu-kostomlaty/a0-symetrie-asymetrie/

Symetrie i dobro jsou jedna stránka mince., ale beru z pohleldu filozfofie, takže aby tvořily jednotu, potřebuji k sobě proějšek – tedy asymetrii a třeba zlo, jak odpovídá zákonům dialektiky.

Další odpovědi
led

Z matematického hľadiska je to tak, ale z hľadiska filozofie a spoločenských vzťahov to nemožno až tak presne definovať.
Čo je pre mňa nebo, môže byť pre iného peklo, alebo naopak. Z toho vidíte dialektiku života.
Príklad: minimálna mzda v ČR, je nebeská pre radového občana v Juhovýchodnej Ázii. Ale minimálna mzda v Nemecku je snom pre rovnakého pracovníka v ČR.

Edison

Osobně si myslím, že tyto systémy jsou takové, jaké jsou pro jednoduchost představení a současně umožňují různé jevy, vlastnosti, parametry… promítat přes sebe a tak zobrazit i jejich vzájemné vztahy. Dobře přece víme, že lze např. veličiny zobrazovat v různých soustavách a každá nám ukáže jinou valstnost veličiny, většinou tu, co nás zajímá (proto to také máme). Zrovnatak ůze na osy vynášt veličin více, nebo jejich vzájemné vztahy, v různých měřítkách… Vše se hodí k jiným účelům.

EKSOT123

Jedním z odvětví symetrie je i souměrnost květů. Pravidelné květy rostlin lze dělit vice rovinami na dvě stejné poloviny. Souměrné květy, jako třeba u hluchavky, lze dělit jen jednou rovinou. Vyjímečně jsou i květy nesouměrné. Třeba i člověk, není-li více postižený, je téměř souměrný. Alei menší odchylky mohou naznačovat nějaký problém. U člověka jde samozřejmě o souměrnost jen navenek.
U rostliny, i když má souměrný květ, tak celá souměrná nemusí být. Listy a pupeny bývají někdy ve spirálách. Ale víme, že i celé kmeny stromů jsou někdy v důsledku nějakého negativního vlivu stočeny do spirály. A to je vedle souměrnosti další varianta – spirály. Michala11 se před časem ptala, co určuje směr otáčení popínavých rostlin. Při hledání odpovědi jsem narazil na tento velmi zajímavý odkaz: https://www.no­vaduchovnices­ta.cz/informa­ce/a13-pravotocivost-a-levotocivost-ve-hmote/ pokud pravo a levotočivost souvisí se symetrií, tak to snad souvisí i s tvojí otázkou na dobro.
Sice bych tomu nedával přílišný význam, ale moc jsem se tím neprobíral, proto blíže nekomentuji.

zjentek

Tvrdím, že dobro vychází ze symetrie a NAOPAK.

Asymetrie = chaos (jako takový je považován za formu něčeho zlého).

Je dobro dobré? Netvrdím, že DOBRO je něčím dobrým. ;)

Led, v posledním odstavci sice máte trochu CHAOS v dikci (nebo jak se tomu správně nadává), ale při troše logického myšlení se z odstavce dá vyčíst pojem- radový pracovník. Můžete prosím definovat?

(Tedy jen tak pro pořádek, aby zde na webu NÁHODOU nebyla cejtit „jistá intelektuální arogance“.)

zjentek

Eksot, to je nádhera, cos napsala. Můžu jen souhlasit. Mě život naučit, že NESMÍM věřit nikomu, kdo každým okem kouká jinam (a podobný handykapy).