Avatar uživatele
Kelt

Co říkáte na slova party a partyzán a parta?

Party je večírek, oslava – pro více lidí, parta je skupina lidí, partyzán je bojovník se zvláštní taktikou boje, partyzáni vlastně také tvoří partu a mohou pořádat party, když se podaří akce. A když ne, tak někdo bude mít parte. Definice jsem nevyhledával, psal jsem, co mne napadlo. Uvedete to někdo tak, jak to má být? Díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2964 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Všechna slova mají společný základ, jak píše J. Rejzek v Etymologickém slovníku. Uvádí i slova základová, takže odpověď je rozsáhlejší. Opět je vidět, jak se slova vyvíjela.

"Parta ‘(zájmová) skupina’. Slang. převzetí z něm. Partei
(viz :partaj).

partaj – obecně. zastaralé ‘(politická) strana; nájemník’. Z něm. Partei tv. z fr. partie ‘(právnická) strana; díl; partie’ (viz :partie).

Parte ‘úmrtní oznámení’. Z rak.-něm. Parte tv. a to z it. (far) parte ‘(písemně) oznámit’, doslova ‘udělat účast’, od parte ‘část, strana’ (viz partie)

partie‘ – část (knihy, těla ap.);jedna hra v karty, šachy ap.;výhodný sňatek’.Přes něm. Partie tv. z fr. partie ‘část, hra, úloha ap.’, což je původem příč. trp. ž. r. od střfr., stfr. partir ‘dělit’ z lat. partīrī tv. od pars (gen. partis) ‘část’.
(Srov.  :partaj)

Partyzán ‘člen bojové organizace působící na území obsazeném nepřítelem’, partyzánský.

V novém smyslu od 2. svět. války, zřejmě přes r. partizán, to pak z fr. partisan ‘člen malého, samostatně působícího vojenského oddílu’, původně‘ přívrženec, straník’,z it. partigiano tv. od parte ‘strana, část’ z lat. pars tv.
Srov. :partaj.„
-
Ještě jsem zapomněla na party.
"Party ‘večírek, dýchánek’. Z angl. party tv. a to z fr .partie, mj.
i ‘zábava, výlet’
(viz  :partie).“

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
BANAN93

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=VzDYBtVKS0U :D

Upravil/a: BANAN93

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
iceT

dezert a dezertér

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek