Kelt

Co říkáte na slova party a partyzán a parta?

Party je večírek, oslava – pro více lidí, parta je skupina lidí, partyzán je bojovník se zvláštní taktikou boje, partyzáni vlastně také tvoří partu a mohou pořádat party, když se podaří akce. A když ne, tak někdo bude mít parte. Definice jsem nevyhledával, psal jsem, co mne napadlo. Uvedete to někdo tak, jak to má být? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Všechna slova mají společný základ, jak píše J. Rejzek v Etymologickém slovníku. Uvádí i slova základová, takže odpověď je rozsáhlejší. Opět je vidět, jak se slova vyvíjela.

"Parta ‘(zájmová) skupina’. Slang. převzetí z něm. Partei
(viz :partaj).

partaj – obecně. zastaralé ‘(politická) strana; nájemník’. Z něm. Partei tv. z fr. partie ‘(právnická) strana; díl; partie’ (viz :partie).

Parte ‘úmrtní oznámení’. Z rak.-něm. Parte tv. a to z it. (far) parte ‘(písemně) oznámit’, doslova ‘udělat účast’, od parte ‘část, strana’ (viz partie)

partie‘ – část (knihy, těla ap.);jedna hra v karty, šachy ap.;výhodný sňatek’.Přes něm. Partie tv. z fr. partie ‘část, hra, úloha ap.’, což je původem příč. trp. ž. r. od střfr., stfr. partir ‘dělit’ z lat. partīrī tv. od pars (gen. partis) ‘část’.
(Srov.  :partaj)

Partyzán ‘člen bojové organizace působící na území obsazeném nepřítelem’, partyzánský.

V novém smyslu od 2. svět. války, zřejmě přes r. partizán, to pak z fr. partisan ‘člen malého, samostatně působícího vojenského oddílu’, původně‘ přívrženec, straník’,z it. partigiano tv. od parte ‘strana, část’ z lat. pars tv.
Srov. :partaj.„
-
Ještě jsem zapomněla na party.
"Party ‘večírek, dýchánek’. Z angl. party tv. a to z fr .partie, mj.
i ‘zábava, výlet’
(viz  :partie).“

Další odpovědi
BANAN93

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=VzDYBtVKS0U :D

iceT

dezert a dezertér