autacek

Co říkáte na nejnovější Babišův sen – nenávratné novomanželské půjčky?

V poslední knize o svých snech se o tom nezmiňoval, tak co myslíte, že se mu bude zdát příště? A myslíte si, že pojmenovávat půjčkou něco co se nemusí vracet je správné? Nebo je to naopak podobně zvrácené, jako nazvat za normálních okolností zdaňenou výplatu podílu na zisku dividendou z dluhopisů, kterou nezdaním?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nenávratné půjčky nejsou nic nového, tuším, že za Husáka byly nabízeny taky. Termín „půjčka“ se mi zdá trefný, ale jen z toho důvodu, že si tak politik půjčuje přízeň voličů. Za daleko účinnější pomoc bych ale považoval daleko výraznější podporu rodinám s více dětmi (už kvůli nepříznivému demografickému vývoji). Aby toho nezneužívali Cikáni, měla by být vázána jen pro pracující a matky samoživitelky na mateřské. Taková je moje představa. Samozřejmě, možná je naivní nebo má nějaký nedostatek – prosím, polemizujte.

Další odpovědi
dubraro

Myslím že to není dobrý nápad. Vhodnější by byly výrazné daňové úlevy.

Novomanželské půjčky nebyly nenávratné ani za Husáka. Jen se z nich část odepisovala při narození dětí. Nenávratné (a taky nenárokové) byly půjčky na pořízení bydlení. Manželé ji nemuseli vracet, pokud v daném termínu postavili a zkolaudovali dům.

ivzez

Já souhlasím s Keplerem → nějakou podporu rodinám s dětmi
by to i podle mne chtělo a bylo by dobré i odlišit, u koho jde o pomoc
do začátku a u koho by šlo o „dar", který by se časem vymstil.

Navázání pomoci na práci/zaměstnání je podle mne dobré.
Např. zvýšení daňové úlevy nebo daňového bonusu → obojí
by vztahovalo jenom na pracující (podnikající).

Od věci by nebyly ani „startovní byty“, o kterých
se řadu let jenom mluví.

Půjčky bych si dovedla představit ne nevratné, stačily by
bezúročné a za určitých podmínek snižovat částku k vrácení.
(Někdejší Novomanželské půjčky nebyly špatně vymyšleny.)

Chtělo by to samozřejmě domyslet do detailu.

Kryšpín

Můj strýcu má názor, že to vynalezl soudruh Slovák Husák

Mc Merkurion

… je to důsledek voleb, toto měly ve svém programu jiné strany, se kterými by chtěli, nebo by šlo nějak spolupracovat, proto ten obrat, holt každej bude muset slevit, nebo vláda nevydrží ani do švestek …