zjentek

Co přesně znamená slovo jemnohmotný/jem­nohmotné?

Nejlepší odpověď
annas

Vím, že „berete“ buddhismus", tudíž se dovíte, kdy slovo vzniklo, i když samozřejmě dnes se uvádí jinak, ale převažuje v oblasti esoteriky. .
"
"Slovo jemnohmotný pochází z buddhistického kánonu, kde se tímto termínem označují vyšší, našimi pozemskými smysly nepostižitelné, hladiny existence.

Platón byl mezi těmi, kdo něco takového tvrdili, když říkal, že hmotný svět je produktem, pouhým odleskem jemného, nehmotného světa idejí.

Stejné názory najdete v židovské kabale, v józe, alchymii, v buddhismu a konec konců i v Bibli, kde se mluví o ráji, vyšším subtilním světě, odkud byl člověk vyhnán pro své touhy a poklesky do hrubého hmotného světa. Hezky tento hierarchický systém od subtilního nahoře k hmotnému dole vyjadřuje tvar evropských kostelních bání a buddhistických stůp. Od masivního, korpulentního dole – k štíhlosti, lehkosti až vyvanutí, k pozlacenému vrcholku nahoře. Tvar pyramidy vypovídá o tomtéž: atd".

https://www.au­topatie.cz/z-knihy-autopatie-cesta-k-telesne-a-dusevni-harmonii/

Platonův svět idejí a jeho jeskyni jsem vysvětlovata, je to někde v archivu.

Jinak novější informace

„Dokážeme-li vnímat jemnohmotný svět – dokážeme řídit své osudy“

https://www.pho­enixonline.cz/con­tent_page/222-esoterika-a-vira/639-dokazeme-li-vnimat-jemnohmotny-svet-dokazeme-ridit-sve-osudy-3.html

„Existuje neznámý jemnohmotný svět, který mnozí z nás dosud nejsou schopni pochopit a který se přesto nachází velmi blízko. Dnes již není možné žít podle zásady "nic nevidím, nic neslyším“. Pozemský život každé lidské bytosti je předurčen úkoly, jež je třeba zvládnout" atd.

Pravda o světě z pohledu vědy

„V lednu 2001 vydaly zahraniční tiskové agentury zprávu o "senzační“ hypotéze, kterou předložili britští astronomové: náš vesmír má svého dvojníka, který funguje paralelně. S takovou zprávou přišel však již v polovině šedesátých let minulého století významný sovětský astrofyzik, doktor fyzikálních a matematických věd N. A. Kozyrev, který byl konzervativními vědci označen za dobrodruha. Kozyrev se domníval, a to nikoliv bezdůvodně, že paralelně s naším vesmírem existují i další vesmíry. Předpokládal, že mezi paralelními vesmíry a naším vesmírem existují tunely neboli černé a bílé díry; černými přechází od nás do paralelního vesmíru hmota, naopak bílými k nám putuje energie. Za jednoznačné potvrzení Kozyrevovy hypotézy lze v dnešní době považovat senzační výsledky pozorování, jejichž analýzy nedávno zveřejnilo výzkumné oddělení NASA a které proběhly v roce 1992 s pomocí Hubbleova teleskopu. Poprvé v historii astronomie získali badatelé přímý důkaz o existenci černých děr."

Další odpovědi
Bobek 2

Zdá se, že to slovo souvisí se snahou fyzikálně vysvětlit nějaké jevy, pro které zatím mainstreamová fyzika vysvětlení nemá a jsou považovány spíš za duchařinu nebo šarlatánství. Nejčastěji se to slovo vyskytuje na různých esoterických webech, ale ty odkazují například na práci ruského fyzika Genadije Šipova. Trochu to připomíná našeho českého fyzika Františka Kahudu a jeho psychotroniku a psychoenergetiku. Samozřejmě v každém teoretickém modelu může to slovo znamenat něco trochu jiného, a u šarlatánů a blouznivců ani ten význam nemusí být příliš konkrétní a konzistentní.