zjentek

Co přesně značí přídavné jméno -stanné-?

A jak vzniklo? (;

Nejlepší odpověď
annas

"Stanný (stanné právo ‘výjimečné, přísné trestní právo’). Ve stč. ‘rozhodnutí ve sporu, jestliže se protistrana nedostavila k soudu’, pak asi vlivem něm. Standrecht ‘právo vykonané na místě’ (již u Jungmanna)

stanný (soud), stanné právo – podle německého Stand-(recht) právo vykonané na místě; stan – všeslovanský tvar od státi (stanu)"

Jiří Rejzek Etymologický slovnoík

Něco v odkazu na stránce Ptejte se knihovny.

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/stanne-pravo-puvod-slova

Další odpovědi
Gonfaloniér

Stanné se používá pouze ve spojení se stanným právem.
Původem z němčiny. Slůvko stanné znaměná: „stání,“ stát, (právo vykonané) na místě, okamžitě, náhlé, rychle.
Stanné právo z německého Standrecht. Má to stejný význam, je to pouze překlad z nj do čj.
Proč se tomu říká stanné právo a proč je to od slova „stát“, tak prý proto, že šlo o procesní důsledek nedostavení se k soudu, spočívající v automatickém prohrání pře. Po zahájení soudu byla totiž každá strana sporu dotazována, zda „stojí na svém právu“, tedy zda je přítomna; po třetím marném vyvolání spor prohrála.
Z toho je to vyvozeno i tak, že při stanném právu jsou práva občanů značne omezena a nemají nárok třeba ani na soud (tím automaticky prohrají tu „při“, protože k soudu ani nedojde). Trest je okamžitý. Proto i ten význam „náhlé“ – je to rychlé (trestní) právo, rychlé rozhodnutí, rychlé jednání i potrestání.

Zdroj: https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/stanne-pravo-puvod-slova

Kepler

V podstatě stanné právo je synonymem pro výjimečný nebo nouzový stav, kdy trestní právo nabývá výjimečných pravomocí.
V dřívějším významu šlo o procesní důsledek nedostavení se k soudu, spočívající v automatickém prohrání pře. Po zahájení soudu byla totiž každá strana sporu dotazována, zda „stojí na svém právu“, tedy zda je přítomna; po třetím marném vyvolání spor prohrála.[1] Novější význam však patrně vznikl vlivem německého termínu Standrecht, tj. „právo vykonané na místě“. (podle wiki).

Gonfaloniér

Kepler, to není. Myslíš, že při nouzovém stavu máš stejně omezená práva jako při stanném právu? Tam jsou tak leda omezovány nějaké práva na shromažďování, která jsou trestána pokutově. Musíš dodržovat to, kvůli čemu byl nouzový stav vyhlášen kvůli bezpečnosti (tvé nebo i ostatních). Můžeš být potrestán, ale s ohledem na tvá občanská práva (většinou pokutově, pohrozením podmínky, vyjímečně vězením – a to jen krátkodobým). Tresty jsou mírné a nejsou omezena tvá zákonná lidská práva.
Při stanném právu jsou tvá osobní práva omezená na tolik, že to to zasahuje i do tvého práva na život. Za nějaký (jakýkoli) přečin v době stanného práva můžeš být velmi drsně a okamžitě (bez soudu) potrestán i usmrcen. Při stanném právu jsou vyhlášeny určitá pravdila (podobně jako při nouzovém stavu) a za jejich porušení můžeš být jakkoli potrestán i bez vážnější příčiny, i když se jedná o drobnost a trest většinou nebude mírný. Ale při stanném právu se cokoli může trestat s téměř nulovými právy občanů ať poruší cokoli nebo spáchají kterýkoli přečin – nemusí být pouze ve spojitosti s anřízeními (pravidly) ohledně stanného práva.
Nouzový stav bývá vyhlášen kvůli možným (přírodním) katastrofám, rozsáhlým nemocem atd. Je to kvůli bezpečnosti občanů a jejich práva jsou (nezbytně) omezena jen na tolik, aby se vše udělalo pro jejich bezpečnost a předejítí té katastrofě.
Stanné právo bývá (spíš bývalo) nařízenokvůli politickému dění a nepokojům ve státě. Nařídím se může občanům kde co, zakázat shromažďovat se, být ve skupinách, zcela vycházet z domu, chodit do práce atd. Za porušení i smrt. Kdo stanné právo nařídil (představitel státu/vlády) tím prakticky nabývá plné moci rozhodovat a nařizovat (skoro cokoli).
Podobné si to je v tom, že obojí je vyjímečný stav, ale určitě to nejsou synonyma.

Kepler

Stejně drakonická ta opatření asi nejsou, ale omezení jsou podobná: zákaz shromažďování více osob, 10 000 Kč pokuty za nenošení roušky, je to i omezení práv člověka.