zjentek

co je správně česky: „s námi loajální“ či „naši loajální“ ?

Doplňuji:
dochy: ano přesně, úmysl byl přesně tento ..jinak mě moc nebere, kdo je s kým loajální

Nejlepší odpověď
annas

Přídavné jméno má dvě možnosti užití:

  1. Naši pracovníci jsou loajální k někomu = význam jsou oddaní, jsou stejného smyšlení.
  2. Naši loajální pracovníci se připojili k naší výzvě = naši stejně smýšlející pracovníci.

Ověřeno ve SSJC
Doplňuji:
Jak jsem uvedla, významy přídavného jména loajální jsou 2.
Tvar loajální s námi má význam trochu jiný – jde o splečenství. Společně s někým jsem loajální k někomu…

Loajální je přídavné jméno – dá se užít jako:

  1. přívlastek shodný – loajální rodiče
  2. ve jmenném přísudku – jsou loajální k někomu, nebo sami k sobě.
  3. loajální s někým ( k někomu) – příslovečné určení společenství bývá v 7. pádě – děj probíhá společně.

S námi loajální (mající společné názory) jedinci nejsou loajální k názorům ostatních.

Další odpovědi
anonym

Spíše než loajální s námi, tak loajální k nám. Člověk projevující laojalitu ji vždy projevuje vůči někomu nebo něčemu. (Straník by měl být loajální ke své straně, volič například k vládě, zaměstnanec k zaměstnavate­li atd.)

Dochy

Pokud jsem dobře pochopil úmysl, pak preferuji „nám loajální“ (podporují nás) „naši loajální“ by podle mne bylo použitelné ve smyslu „naši příbuzní jsou loajální této straně“ (to naši se nevztahuje k loajalitě)

zjentek

takže je jasné, že není důležité, kdo je ke komu loajální, správně? ,),),)

zjentek

ocko: takže „kdo je s kým loajální“ je hloupost? Je jen „kdo je ke komu loajální“?

anonym

Rychleji než já Ti odpověděl Dochy a odpověděl správně. Vždy je někdo loajální k někomu nebo k něčemu.
Navzájem loajální není správně. To cítíš Dochy dobře. Loajalitu vždy provevuje někdo ve stavu podřízeném vůči nadřazenému – nadřízenému.
Šéf nebude projevovat loajalitu k zaměstnanci, ale bude to fungovat obráceně. Stejný šéf ale může projevovat loajalitu vůči odborovému hnutí nebo vůči řediteli.

zjentek

škoda, že nenapíše třeba quentos ..min 100× jsem slyšel větu angl., které v překladu zněla „je s námi loajální“

Dochy

Podle mne ano. „On je loajální k šéfovi“ a „Petr je s Pavlem kamarád“ 😉. Ještě si mohou být navzájem loajální, ale to bude lepší napřímo napsat ve větě (a jak tak na to koukám, moc se mi to nelíbí)

zjentek

,) tak proč to nenapsat přímo ve větě: petr je loajální pavlovi a pavel je loajální petrovi = petr a pavel jsou spolu loajální ..a někdy jsou ti dva loajální i se mnou ,D))) ,je to jen závislé, jakou zrovna máme kdo funkci, ale jsme si všichni vždy loajální, ne každý jeden k druhému. Co?

zjentek

no jasně, navzájem loajální vztah musí existovat, o tom žádná ..nechce mi to tady ještě někdo vyvrátit, ať mám jasno? Případně ocko blíže specifikovat?

annas

Pavel je loajální ke Karlovi.
Karel je loajální k Jiřímu i Pavlovi.
Karel, Pavel a Jiří (jsou k sobě) jsou si navzájem loajální.

Pavel společně s loajálním Karlem a Jiřím vystupují proti praktikám vedení.

Loajální je přídavné jméno – dá se užít jako:

  1. přívlastek shodný – loajální rodiče
  2. ve jmenném přísudku – jsou loajální k někomu sami k sobě.
  3. loajální s někým ( k někomu) – příslovečné určení společenství bývá v 7. pádě a provází osoby nebo. věci, př. … příslovečné určení průvodní okolnosti – uvádí okolnosti, za kterých děj. probíhá – probíhá společně ..

Sice jste se obrátil na ocko, snad nevadí …
Stačí takto?

gagaga

a ja se rozhodla byt loajalni k ocko .., protoze si myslim, ze ona uz neni loajalni k Dr. ( tim vsim jsem jen chtela " rict " , ze doufam – verim , ze snad uz " procitla " ) :o) -iv-