Jan Kunčar

Je nějaký rozdíl mezi významem slov „kočí“ a „vozka“?

Jsou to synonyma, nebo je tam významový rozdíl?

Nejlepší odpověď
Kepler

Tak úplná synonyma to asi nejsou. Vozka ovládá těžké koně nebo tažné voly za účelem přepravy nákladu. Kočí je spíš takový obratnější vozka, který rychle přepravuje osoby kočáry. Vyžaduje vyšší umění a jiný typ koní. Rozdíl asi jako mezi nákladní Tatrou a Aston Martinem.

Další odpovědi
annas

Slovo kočí bylo původně přídavné jméno ve významu kočí vůz, kočí vozka, Odvozené slovo kočár – nejasné, později kočírovati, ojediněle i kočovati – náhrada za kočírovat.

V češtině "kočí vůz " zpodstatnělo na kočár a vůz.. Rovněž v češtině vzniklo slovo vozka.

Původ slova z maďarštiny od příd. jméno kocsi, to je odvozené od vesnice Kocs, jež byla kdysi důležitou přepřahací stanicí na dostavníkové cestě z Pešti do Vídně a naopak. Později se slovo rozšířilo po celé Evropě.
Machek vylučuje český původ slova.

Vozka – odvozené od vůz, stejně jako vozová cesta, vozovka, závozník – kdo kráčel l za vozem. Původ praslovanský . od vézti jako věcné zařízení s koly, jimiž se děje vezení., pohybuje se.

Zdroj: Václav Machekl Etymologický slovník

Vozka je ten, kdo řídí vůz, je to synonym pro kočího.
Kočí – z přídavného jméno se stalo jméno podstatné, tedy ten, kdo řídí povoz s potahem = vozka.

Slova se liší původem, – kočí – z maďarštiny, vozka je slovo praslovanské. I když užití může být oblastní.

iceT

Nejspíš ne, oba mají za úkol ovládat hospodářská zvířata táhnoucí povoz. Kočí může řídit kočár s koňmi.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vozka

marci1

Jsou to synonyma.
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/ko%C4%8D­%C3%AD?
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=959

Edison

Keplere, jenže jak tu tatru, tak toho astona řídí řidič. ;-D

Kepler

Jo, ale každý s jiným řidičským oprávněním. V Tatře mimo to sedíš montérkách a v Astonu v kvádru 🙂