Nerevarin

Co potřebuji k vydání své knihy?

Pokud by měl nakladatel zájem vydat mou knihu, musím vlastnit živnostenský list nebo být v nějakém „registru umělců“ ?
Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Nic z toho. Vlastně všechno zařizuje vydavatel, včetně nákladů na knihu, vy se jen dohodnete, co a jak na základě smlouvy – v té bude vše řečeno. Bude tam i kolik za to dostaneš (jednorázová odměna nebo MALÝ procentní podíl na zisku), což nebývá mnoho… nemluvě o prodejnosti, kterou musíš zahrnout a která taky nemusí být nic moc (záleží taky, jak vydavatel tvou knihu ohodnotí a jakou jí udělá reklamu). Většina nakladatelů/vy­davatelů navíc nerada bere prvotiny, pokud se jim nějak nezalíbí nebo je nepřesvědčíš (ale jak kdo… nakladatelství je víc). Příjmy taky nejsou žádný zázrak… psát se snaží opravdu velká sposuta lidí, skutečný úspěch má málokdo… i po vydání knihy. Ono nejde jen o to knihu vydat, ale aby ji vůbec někdo kupoval (není vyloženě pravda, že vydavatelé tak moc odmítají vydávat prvotiny, akorát třeba vydají malé množství, s mizivou reklamou a distribucí a za nízkou odměnu pro autora).

Živnost bys potřeboval, až kdybys sám byl vydavatel a tedy v tom podnikal.
Knihu si můžeš vydat i vlastním nákladem a svébytně, nejlíp i jako e-knihu – to pak nemáš moc nákladů. A na tohle už sice taky potřebuješ živnost, ale to je úplně jedno, je to živnost volná, zaplatíš akorát 1 000 Kč za ohlášení živnosti a je to hned – jedna rychlá schůzka na ŽÚ. V podstatě zajdeš na živnostňák, kde se to zřižuje/registruje a s dotyčným úředníkem vyplníš jednotný registrační formulář, který je vyplněn během okamžiku- nějaké zákaldní info o tobě, pak kterým úřádům/institucím se nahlásí to ohlášení živnosti (abys je nemusle obcházet) a pak si vybereš typ živnosti (vydavatelství + velkoobchod a maloobchod… ono je vlastně jedno kolik volných živností si tam nahážeš – moc na tom nesejde, ale líp víc, než míň, protože kdyby ses později rozhodl, že si k tomu chceš přidat další živnost, tak už to stojí 500 Kč)… Píšu jen kdyby ses pro to rozhodl, ale vážně, založit si živnost může úplně každý a to hned, není čeho se tam bát, staší ti na to 1 000 Kč, většina takových věcí stejně spadá pod živnosti volné – takže nemusíš ani nic splňovat a je z tebe alespoň formálně/právně živnostník – to jaký, a jak moc budš vydělávat už je na tobě.
Na internetu máš opravdu hafo odkazů a spoustu infromací… stačí si vyhledat.

Další odpovědi
Filip84

Především bys musel najít někoho, kdo bude ochoten Ti to vydat, nebo mít ranec peněz a zaplatit si to. Pokud někoho najdeš, tak s ním sepíšeš smlouvu, a v ní si ujednáte i honorář. Ujednán může být konkrétní částkou, nebo i jako procento z každé prodané knihy, nebo paušálem z prodaného nákladu – jde o dispositivní občanskoprávní ujednání, proto, co si ujednáte, to bude platit.

Pak máš na výběr. Můžeš si zřídit živnost podle živnostenského zákona, nebo můžeš vykonávat uměleckou činnost podle autorského zákona, a na to žádnou „živnost“ nepotřebuješ. Obojí má své výhody a nevýhody: autorský zákon poskytuje větší ochranu soukromí (protože Tě třeba nejde najít v ARESu), ale taky menší nákladový paušál (40 vs 60%), a taky jeho zastropování na Kč 800,000.00 ročně.

Pokud bys prováděl činnost podle autorského zákona, tak se budeš muset registrovat k placení daně, a v tom je jistá nevýhoda: Ty obdržíš DIČ, ale Ič nikoli, takže se budeš identifikovat DIČ, ale plátcem daně nebudeš, takže to tam budeš muset všude uvádět, že nejsi plátce DPH. A všichni z toho budou zmateni.

Pokud nevydáš knihu v novinách po částech, výjimka, subsumovaná pod ustanovením § 7 odst.6 daňového řádu, se Tě týkat nebude, takže daň zaplatíš až další rok najednou, a taky si budeš moct uplatnit náklady, nebo nákladový paušál, ale, zase, s tím budeš mít, oproti zálohové dani, práci.

Takže, prostě a jednoduše, až bude hrozit, že Ti ten honorář bude vyplacen, tak se zaeviduješ na finančním úřadu pro to DIČ, a podle výše příjmu/ů z toho vydání knihy se, případně, budeš ještě evidovat na zdravotní pojišťovně a ČSSZ k placení odvodů na veřejné zdravotní pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. No a potom, příští rok, budeš povinen podat daňové přiznání a daň, taky, zaplatit.

Až se zeptáš konkrétněji, odpovím pregnantněji.

led

Zatiaľ nerobte predčasné rozhodnutia.
Ak ktokoľvek vydáva knihu, náklady na vydanie idú z jeho účtu.
Ak ide o prvotinu neznámeho autora a napriek tomu stal sa zázrak, že nakladateľ má záujem vydať vašu knihu, dohodnite si s ním podmienky, pozor, keď ide o peniaze nečakajte veľa, pretože nakladateľ ide do rizika straty peňazí a vy možno do straty mena ako autora. Ale zázraky sa diali, dejú, budú diať a tak v prípade úspechu vášho diela sa rozhodnete, či chcete byť registrovaný v nejakom „spolku spisovateľov“ alebo chcete byť „vlk samotár“. Prirodzene počítajte s tým, že v prípade vášho úspechu každým stromom budú číhať výbercovia daní z príjmu a iné zvery, ktoré sa chcú obohatiť.

elkon

Ne, ale pokud nejsi renomovaný spisovatel, tak budeš potřebovat hodně peněz i na minimální náklad. Těžko bude mít nějaký nakladatel zájem.

VaclavZeman

Kdybyste potreboval radu na prekladatelstvi, tak Vam pomuzu. Sam mam zivnostnak, ale k vydani Vam neporadim. Dekuju.

Lotr2008

Prachy

Jiří Bohumil

Vzhledem k tomu. že už je otázka uzamčena, reaguji zde.
Pokud Ti nejde pouze o peníze a chceš publikovat, je možné rovněž přes internet.
Buďto jako textový soubor, případně jako elektronickou knihu, kdy jej převedeš do formátu třeba e.pub.
Pouze je potřeba najít vhodné stránky. Ale asi by to šlo i přes „Uložto.cz“.
Já takto publikoval, před pár lety, mé pohádky pro děti, přes web „Pohádkozem.cz“.
A případným zájemcům pak i přeposlal přímo formou mejlu.