RickTWD

Jak poznat, že je můj příběh chytlavý?

Dobrý den,

Jsem pisálek začátečník a rád bych se vás zeptal jak bych mohl zjistit, jestli je můj příběh opravdu zajímavý, čitelný či chytlavý.
Myslím si, že možnost „dát to přečíst rodičům“ můžeme zavrhnout, protože těm se bude líbit vše.
Napadl mě učitel, ale to je asi jediné.
Přece jen kam má poslat svůj příběh 15letý chlapec, že?

Nejlepší odpověď
quentos

Dát ho přečíst přátelům. Ale těm opravdovým, máte-li – opravdový přítel dokáže říct pravdu do očí.
Učitel – proč ne, ale u něj hrozí odmítnutí z časových důvodů.
Kam poslat – existují literární soutěže, stačí zagooglit.

Další odpovědi
Kepler

Nemusíš nic a nikam posílat. Učitel by ti maximálně mohl vytknout jen nějaké gramatické a stylistické chyby. Posílat svá dílka pár lidem nesou sebou rizika, některým by se to mohlo líbit, jiní tě ztrapní. Tak to pošli mně, mám malou spisovatelskou i novinářskou praxi. Každý názor jiného je důležitý.

Kelt

Možností je hodně. Udělej kopie, a pošli přátelům, učiteli, do novin. A těm, co tě znají osobně v rámci objektivity zataj své autorství. Nebo veřejná knihovna pořádá takové akce, tak se domluv s nimi.

autacek

Tak na tyto účely se skvěle hodí portál http://www.piste-povidky.cz

Lidé si zde díla mohou vzájemně komentovat a pisatel vystupuje pod přezdívkou, tak že v pohodě. Je třeba ale připravit se i na to přijmout kritiku, i když uživatelé tam jsou na sebe většinou milí.

ivzez

Chce-li někdo psát, měl by psát správně, používat vhodné obraty a pojmy.
Vyjdu-li z formulace této otázky (nic jiného nemám k dispozici), vychází mi,
že bude potřebný ještě hodně dlouhý „trénink“.

Ne/Čitelný může být rukopis, příběh by byl čtivý. Přívlastek „chytlavý“
se už zneužívá tak často, že by bylo rozumné se mu vyhnout.

Učitel je dobrý nápad, minimálně s jazykem budeš potřebovat poradit.
(Od věci by nebylo se s ním domluvit i o případné korektuře.)

Jestli není „pod tvou úroveň“ Alík.cz, můžeš se tam zaregistrovat
(chodí tam i někteří dospělí) a zkusit něco zveřejnit tam. Většinou
zareagují děti, ale při troše štěstí i někdo ze zmíněných dospělých.

Také můžeš zkusit oslovit redakce časopisů pro děti a mládež.

Další možnost (ale tam bys opravdu neměl podcenit kvalitní jazykovou
korekturu) je vydání vlastní knihy. Existují nakladatelství, kde lze všechno
vyřídit online a nevyjde to ani moc draho.