autacek

Co od nepaměti vedlo náš lid k tak silné nenávisti vůči cikánům, která vedla až k jejich vyhánění a dokonce i odlovu?

A udělala Marie Terezie chybu, když následně přestala trvat na trestu smrti při jejich opětovném návratu a pokusila se o jejich domestifikaci?

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Romové_v_Čes­ku

Nejlepší odpověď
annas

Cikání zřejmě putovali z Indie, cestou se někde zastavili. Ale je pravda, že přinášeli i nové technologie. Jejich vzezření budilo zájem. Navíc putování se ve středověku považovalo za „křesťanskou pouť“.

Ale v Evropě tomu tak nebylo. Jejich „pravidla“ soužití nevyhovovala místním, nenašli kompromis, nebyli přijati. Proto i dnes jsou tzv. gádžové pro ně cizí. Proto je bez nějakých výčitek, bohužel, okrádají a vyhýbají se práci.

"Romové za vlády Marie Terezie a Josefa II.

"Za vlády Marie Terezie (1740–1780) se některá panství pokusila o poněkud vstřícnější postoj vůči Romům. Císařovna nahradila otevřenou represi asimilačními pokusy, resp. tolerancí určitých romských rodin či spíše rodů výměnou za mnohá omezení.. atd.

Přístup Marie Terezie a Josefa II. však bezpochyby znamenal historický zlom, neboť po dlouhých staletích se s Romy poprvé počítalo jako se skutečnými obyvateli daných území.

Po rakousko-uherském vyrovnání přistoupil vídeňský ministr vnitra k novému, velmi přísnému nařízení, zaměřenému především na navracení Romů, kteří by nelegálně překročili hranici a na postihy potulných Romů, specifikované ve výnosu vídeňského ministerstva vnitra ze 14. září 1888. Uhry k podobnému opatření přistoupily až v roce 1916, kdy budapešťské ministerstvo vnitra zakázalo potulku a ty, jež nařízení neuposlechnou, nařídilo postrkem dopravit zpět tam, kam domovsky příslušeli.

Rozvoj manufakturní výroby a industrializace pouze prohlubovaly postupnou pauperizaci Romů. Před první světovou válkou byli ještě téměř všichni romští dospělí negramotní a diskriminace majoritní společností jim motivaci ke vzdělání pouze ubírala"

https://www.roz­hlas.cz/romove/his­torie/_zprava/1728723

Cikáni dodržují tradice, dovedou se o sebe postarat i nekalým způsobem… Existují i slušní jedinci, ale jsou to výjimky … zřejmě se u nich stále objevuje to, že pravidla jejich soužití nejsou přijata, protože se týkají gramotnosti, práce atd. Vše snadno nabýt …

Snahu M. T. je třeba ocenit, ale bylo to marné…Ale trest smrti nebyl řešním …

Vím od své babičky. Cikáni jezdili ve vozech, někde se zatavili a chodili po domech. Běda, když se nablízku objevila slepice, cikánka nosila široké sukně přiblížila se k slepici a ta zmizela.

Jednou cikánka přišla až do domu, babička měla na chodbě plech buchet, cikánka je poplivala, takže buchty pak byly její.

Historie cikánů a další otázky najdete v archivu.

Další odpovědi
Kepler

Nebylo tomu tak vždycky. Viz Romantismus a 19. století https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Romov%C3%A9#Ro­mantismus_a_19­._stolet%C3%AD

Doplněno: ještě to dožívá v lidových písních, kteé byly populární ještě v 70. letech: Cikánko ty krásná, Cikánský baron jsem já…

aliendrone

Myslím, že dlouhodobá špatná zkušenost (po generece!) pokud se vyskytli v sousedství našinců. :) :D

Hele, úplně neuspěli ani komančové (a že se snažili), kam se hrabe císařovna. Chyba podle mne je v obou extrémech – nucená „domestikace“ i přílišná tolerance, tzv. pozitivní diskriminace, jak se to praktikuje dnes.

Podívej u nás na „experiment Chánov“ nebo na některé čistě cikánské vesnice na Slovensku nebo se zeptej Keplera, ten ti to vysvětlí z první ruky! ;) :D :D Tam vede „domestikace“. O tom druhém se asi nemusím rozepisovat, to je tématem nekonečných a nic neřešících doblba diskuzí. :(

dudu

První Cikáni jsou na území Čech doloženi zápisem královského kronikáře v roce 1416. Nebyli všude pro svůj kočovný způsob života zrovna vítáni. Majitelé šlechtických statků potřebovali stabilní a stálé pracovní síly. Tento požadavek cikánské obyvatelstvo většinou nesplňovalo. Dodnes se nezměnili. „kočují“ za podporami a práce jim nevoní. Nazývat Cikány pojmem „Romové“ je diskriminace ostatních cikánských etnik. Těch je v Evropě mnoho: Sinti, Jerli, Kalé, Kalderaš, Roma, Lalleri, Lovara a Manuš. Možná že bude pro čtenáře překvapením, že asi 90 % evropských Cikánů jsou křesťané – převážně katolíci.

Ušel ventil

Asi kradli , práci v krvi asi moc nemají ,
viděl jsem ceduli z období nevím ,ale bylo na ní napsáno -
Okres -----
Obec ------
Země Moravskoslezská
Cikánům vstup přísně zakázán

led

Stokrát podaná lož sa stáva pravdou… Väčšine z vás môj názor nebude po chuti, nenútim vás k nemu. Ale treba si uvedomiť, že to čo sa dnes deje má svoje príčiny v minulosti.
Historicky si treba uvedomiť, že Cigáni boli vlastne kočovníci, ktorí prišli hľadať domovinu v Europe až po veľkých historických zmenách v stredovekej Europe. Prakticky už všetky „stoly a stoličky“ boli obsadené, takže sa naďalej túlali po Europe ako bezzemkovia.
Pre svoj „čertovský“ výzor tmaví, s rečou nepodobajúcej sa žiadnemu europskemu jazyku, s pôvodom odkiaľsi zo záhadného pomedzia medzi Indiou a Čínou boli cieľom útokov ako vinníkov za zlé počasie, za veľa dažďa, za sucho, za zimu, za neúrodu, za to že niekto ochorel, ak kobyla bola neplodná, za svoju znalosť prírodných javov, bylinkárstvo a znalosť „reči zvierat“ boli často vyháňaní z civilizovaných oblastí a súdení ako bosoráci. Ale živiť sa museli aj oni, tak okrem ručných remesiel boli aj znalci koní sa zdokonalili v zlodejskom remesle. Nie div, že sa postupom času vypestovala rasová nenávisť medzi Európanmi a Cigánmi.
Násilné usadzovanie kočovníkov sa nedá robiť prostriedkami sily vládnej moci,
Je to ako s Indiánmi, keď im „bieli“ začali zaberať územia, pokúšali sa ich domestikovať na neúrodných územiach so zlými životnými podmienkami. To čo Europania vyčítajú Cigánom, to isté Američania vyčítajú Indiánom

zjentek

Nejspíše fakt, že jako národ jsou to křivé, podlé bytosti, které nezaváhají vrazit komukoliv kulkdlu do zad.

Tak samozřejmě, v každé společnosti se občas najde někdo křivý a podlý, tak už to zkrátka chodí, co svět světem stojí. Jenže u cikánů je to obráceně- v jejich společnosti se samozřejmě občas najde někdo rovný a férový.

Zdroj: Osobní zkušenost.

Mc Merkurion

… bylo by vhodné, otázky na toto téma psát přesně >>> nás nikdy nic nevedlo ani nevedlo k nenávisti vůči Romům, cikánům, či jiným rasám, to jen cikáni svým stylem života si dokázali udělat nepřátele všude … jak jinak vysvětlit, že požádají-li někde o azyl, jsme okamžitě kritizováni za rasismus … a ejhle, po půlroce exilu přijdou na to, že to u nás nebude tak strašný a pošlou nám je zpět … proboha proč je vracej, když se tu maj tak špatně ???

Kryšpín

Ano je to komunita, která má svoje zvyky a tradice asi 60% Romů nemá zaměstnání, výdaje jdou ročně pro Romy na miliardy, proč si kapitalista vezme raději na podřadnou práci Moldavana, Ukrajince, Rumuna je na delší diskuzi. Dle informace Evropských orgánů, bylo v Československu, později v Česku prošustrováno, rozkradeno, odkloněno za 28 let budování demokraticko-kapitalistické společnosti přes 1,5 bilionů korun, většinově zásluhou politiků / zákonů /, a podnikatelů. Což je odhadem celý státní dluh.

A nenávist na politiky, podnikatele, kteří mají v čachrování velké zásluhy a někteří jsou stále na výši dokonce velmi obdivování i podporování skoro žádná není.

Nejsem příznivec Romů, ani je neobdivuju, ale porovnejte velké zlodějny, vraždy, mordování rodičů a.p. v tomto vedou bezpečně bělo-Češi

FreddieR

A je tu někdo, kdo s nimi má zkušenosti? Ať už dobré nebo špatné. Já žiji na malém městě a žádné zkušenosti s nimi zatím nemám. Pořád je to s nimi tak špatné, jak se traduje?

Mc Merkurion

… cikány jsem potkával, potkávám a asi budu potkávat celej život, ale mohu říct, že na spočítání těch slušnej by mi stačila jedna ruka truhláře …

EKSOT123

Přečti si Annas. Já znal celkem jen asi 3 pracovité cikány, ale ti sami říkali, že není dobré, když jsou cikáni pospolu. Jinak mohou být i šikovní a pracovití, ale dlouho nevydrží. Jednou jsem slyšel besedu o podnikání v Indii a tam je problém, že když Ind dostane výplatu, do práce nepřijde, dokud něco má. A to si nějakým tajemným způsobem dědí a nepomohlo ani Evropské prostředí. Osobně ?… Znám takový případ, nikoliv mě vzdálený: Rómové jsou úspěšní lamači srdcí bílých dívek, hlavně těch krásných. Jedna 18 letá dívenka se zabouchla do 50 letého zadluženého chlapíka v exekuci, gamblera, a velmi úspěšného lovce bělošek, které finančně využíval. Náše hrdinka přišla o počítač, (ji ho sebral a prodal) který potřebovala do školy. Otěhotněla s nedokončenou školou, takže něměla nárok na mateřskou a od něj za celá léta taky nic nedostala, ač byly chvíle, kdy byl i ve vatě. Podmiňoval to v těch chvílích tím, že jí dá peníze, jen když bude jeho. Problém je, že, podobně jako mnozí jiní cikáni, působí moudře, má výborný přehled, atd. a tím si získává body. To jsem uvedl jen menší část špatných zkušeností s touto osobou. Jinak navštiv třeba nějaký web s vtipy, ty často odráží realitu.

anonym

Já žil 2 roky přímo v cikánském ghettu. Špatná životní zkušenost když jsem byl dítě nás tam donutila bydlet. Nebylo to nijak velké ghetto a žili tam i běloši, ale musím osobně říct že hnus.

Nikdy předtím jsem nebyl rasistický. Vždy jsem se jich zaastával ale to co mi tam dělali uplně změnilo muj pohled. Oni jsou větší rasisti než my. Soudí podle barvy kůže stejně jako běloši. Přepadení a krádeže na běžném pořádku, ničení veřejného i soukromého majetku taky. Kolikrát mě slovně i fyzicky napadli jsem nikdy nepočítal. Ale začal jsem k nim mít silnou averzi, i když je neházím všechny do jednoho pytle. Znám jich i pár takových, kteří se rozhodli žít normálně a pracovat.

Takže ano je to s nimi hrozné. Je to samozřejmě jen můj názor a nemíním se s ním o někom hádat, protože jsem si zažil své a vím o čem mluvím. A pokud mi někdo nevěří, at si to klidně zkusí sám. Nejeden zásadní liberál a obránce lidských práv si před nimi schová peněženku nebo je ostražitý.

autacek

Dobře jsi to napsal, předsedo. Kdo nezažil, nepochopí.