metro

Z jaké/které části Indie pocházejí Romové?

Nejlepší odpověď
marci1

Antropologicky a jazykově se původ Romů hledá ve střední Indii, respektive od 3. století v severní Indii, ale přesné určení není možné. 🙂

Na indický původ Romů poukázal jako první v roce 1763 l. Vályi pocházející z tehdejších Uher. Na základě srovnání dialektu, jímž mluvili indičtí studenti na univerzitě v Leydenu, a romštiny, kterou znal ze Slovenska, došel k závěru, že pravlastí Romů je pravděpodobně Indie. Jeho a postupně další srovnávání romštiny s indickými jazyky přispěla k potvrzení hypotézy o její indické pravlasti. Jazykově patří romština mezi nejstarší západní novoindické dialekty. Antropologicky a jazykově se původ Romů hledá ve střední Indii, respektive od 3. století v severní Indii, ale přesné určení není možné. Vzhledem k chybějícím historickým pramenům se zřejmě nepodaří přesněji datovat ani odchod Romů z Indie, ani přesné místo a důvody počátku jejich migrace. Za důvod jejich odchodu z Indie se nejčastěji považují válečné konflikty a z toho plynoucí ekonomické těžkosti. (S armádami odcházeli řemeslníci s rodinami.) Velmi pravděpodobně Romové patřili do několika kast, na které je tradičně indická společnost rozdělena. Formování samostatné etnicity (příslušnosti ke skupině na základě společného jazyka, kultury resp. původu) probíhalo až po odchodu z Indie. V samotné Indii splývali Romové s původním indickým obyvatelstvem. Z Indie odcházeli mezi pátým a desátým stoletím.

Pojem Rom je označení pro příslušníky etnických skupin indického původu, které užívají sami příslušníci těchto skupin (autonymní pojmenování). V překladu z romštiny znamená „muž“ nebo „člověk“ (k tomu „romňi“ – „romská žena“) ve smyslu příslušnosti ke komunitě se společným jazykem (romštinou) a původem. Původ slova je nejasný, ale zřejmě pochází z indického slova „dom“, které znamená „člověk“. Romové vyzvali světovou veřejnost na prvním světovém kongresu v Londýně (1971), aby místo označení Cikáni bylo užíváno pojmu Romové. Důvodem byl původ a obsah pojmu Cikán, který romské komunitě přisoudila většinová populace (etnonymní pojmenování).

http://skola.ro­mea.cz/cs/his­torie/puvod-romu-a-jejich-prichod-do-evropy/

Další odpovědi
annas

Názory se různí. Mohl jste si přečíst odpovědi v archivu. nejen v tétto otázce. Nfajdete i další informaci o možném původu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/odkud-a-kdy-k-nam-prisli-cikani-jaka-je-historie-jejich-puvodu

"Dnes už není pochyb o tom, že Cikáni pocházejí odněkud z rozlehlých oblastí dnešní Indie.

Ovšem než se věda dopracovala ke genetickým analýzám, hledala se původní domovina Cikánů a pravděpodobná doba jejich odchodu pomocí metod lingvistiky, přičemž vzniklo několik teorií.

Přesně určit podle znaků jazyka, kdo byl předkem dnešní různorodé skupiny Cikánů, se nedá, protože historie kmenů, které na území dnešní Indie žily, je příliš spletitá.

V současné době je asi nejrozšířenější teorie, že Cikáni byli ve své pravlasti příslušníky Domů, tedy skupinou obyvatel s vlastní kulturou. Potlačili ji indičtí Árijci (neplést s později nacisty velebeným árijským – nordickým typem). Ti zavedli systém kast, ve kterém se Domové ocitli až na nejnižší úrovni. Árijci coby dobyvatelé obsadili kasty nejvyšší. Do kast je ostatně indická společnost rozdělena dodnes a bráhmani (kněží) se s nižšími kastami, mezi které patří i sluhové, kováři a muzikanti, prakticky nestýkají.

Je logické, že Indii opouštěli ti, kteří se tu měli nejhůře, tedy příslušníci nižších kast. Romština má jasné znaky indoárijských jazyků a lingvistické studie asi nejlépe dokumentují původ a cestování Romů.

http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=6904:od­kud-pili-do-ech-cikani&catid=11:re­porta&Itemid=4

Kepler

Wiki říká, že z její severozápadní části. Jinak o tom pojednává tento článek: http://www.roz­hlas.cz/romove/his­torie/_zprava/1728710

Edison

Nemyslím, že by romové pocházeli z Indie… Jednak tehdy ještě neexistovala, jednak i my, tak, jako většina evropanů, jsme přišli z Asie. Někteří z Malé Asie, jiní z východu. Ono to totiž není tak jednotuché a přímočaré. Dnešní národy vznikaly turbulencemi při migracích v průběhu staletí.

Ušel ventil

Pocházejí ze severozápadní části
http://tn.nova­.cz/clanek/zpra­vy/zahranici/e­vropsti-romove-jsou-potomky-nedotknutelnych-objevila-britska-studie.html