autacek

Co může být příčinou nesourodého zbarvení pole na fotografii a mohlo by to být otázkou letecké archeologie?

Tedy jde mi o odhad původu vzniku těchto konkrétních vybarvenějších zelených ploch v poli.

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Letecká_ar­cheologie

Nejlepší odpověď
zjentek

Spodní voda? Pramen, průsak, koryto?

Anebo tam traktorista vždy při odjezdu vycamrá přebytečná hnojiva z cisterny, protože se mu v tom horku nechce jezdit sem a tam a rovnoměrně to tam hnojit?

(U nás v družstvu byl traktorista a ten ty vysoce toxické sračky pro vodní organismy pouštěl víkend co víkend rovnou do řeky, aby nemusel makat a bral prémii. Než ta jeho cisterna vytekla do řeky, tak tam v montérkách na stojáka do sebe vyklopil třeba celýho půllitra. Nikde nikdo! Jen neposkvrněná příroda. Ale o těchto postupech v praxi se moc neví, nemluví, to je třeba zvednout zadek od stolu a vyrazit přímo do terénu, aby člověk pochopil, co je pro prémii k vejplatě 13.396.- netto o víkendu schopnej napáchat jedem jeden jediný traktorista!)

Dnes už bych se podivnému zbarvení nedivil:
https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/497382-rostouci-teploty-mohou-promenit-barvu-oceanu.html

Další odpovědi
Edison

Na to se nedá odpovědět. Příčin může být spousta. Jen z fotografie bez dalšího zkoumání to nelze ani odhadnout. MOŽNÁ by se dalo odhadnout, kdyby otázka byla položena na nějakou konkrétní příčinu pro odpověď ANO, nebo NE. Ale spíše ani to nelze říci bez zkoumání zeminy určitě.

EKSOT123

Pravděpodobně má Zjentek pravdu s tou vodou. Podle levé dolní části je možné, že zelené je celé pole, jen klame to nasvícení. Ale je jisté, že uprostřed je více zelený pás. Bude to možná mírná údolnice a zasetá plodina tam rychleji vzešla.
Nebo jsou tam namnožené vytrvalé plevele (pcháč,čistec, mléč,apod), které po kultivaci velmi rychle znovu obrazí ze spodních oddenků. Pokud je to totiž vlhčí místo, traktoristé často vyjíždějí na jaře do polí co nejdříve to jde a taková místa jsou některé roky neobdělávatelná. Tak se zkrátka vynechají a namnoží se tam vytrvalé plevele.

Mc Merkurion

… opravdu mne fascinuje, že nikdy neudáš zdroj ani místo, kde byla fotka pořízena …

autacek

Voda mne též napadla, ale je to mírný svah.

Jinak Merkurione zdroj uvádím, jen když je to dle pravidel tohoto portálu nutné a kde to je není myslím tak úplně důležité, prostě obyčejné pole.

Mc Merkurion

… jak vidíš, není to obyčejné pole … a co se týče zdrojů: nezajímají mne tolik pravidla, jen by to chtělo trochu víc přemejšlet, člověk by třeba chtěl vědět, kde to je (mimochodem, ty jsi porušil, jelikož jsi neuvedl autora) …

autacek

U vlastních fotek ale není třeba uvádět zdroj. Když se pozorně podíváš, možná mě tam i uvidíš. Jinak je to u nás za humny a lokaci sdělovat nechci.

Mc Merkurion

… tak když je to u vás, tak asi víš, co to zelený je ne ??? je přeci evidentní, že je to nějaká rostlina, takže si z nás nedělej prču …

autacek

Ale já se ptám, proč někde něco roste a jinde ne. Sprejem to nikdo necákal. A jelikož jsem se dočetl o letecké archeologii, napadlo mě, jestli by to nomohlo mít nějaké starší příčiny. I z článku v odkazu je jasné, že prostě v těch místech se drží voda jinak a to má vliv na rostlinstvo. Jen mě ten tvar nic nepřipomíná a ano, třeba je to jen spodní voda a nebo více pohnojené pole.

Mc Merkurion

… toto je spíše vodou, letecká archeologie mapuje dřívější stavby na základě jasných obrysů: https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=Leteck%C3%A1+ar­cheologie&new­window=1&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ved=­0ahUKEwjjkLDGt8PgAh­XII1AKHTOSCaoQ_A­UIDigB&biw=1229&b­ih=585