Nanotka

co mám dělat když nesouhlasím z výpodědí?

zaměstnavatel mi dal výpověd § 55 nepodepsala jsem neboť s ní nesouhlasím, tvrdí že dlouhodobě s mou prací nebyl spokojen, jsem v PN a vše začalo tím že už mně nepotřebuje a že mám odejít na dohodu §41, to jsem nepodepsala ..nikdy mi žádnou výtku nedal písemně a teď na mně vytahuje věci které nám povolil i když nejsou písemně (you toube) , dá se s tím něco dělat? děkuji Nanotka

Odpovědi
Dochy

Poradit se s právníkem. Pokud Tě zaměstnavatel nechce zaměstnávat s tím asi nic neuděláš. Ale alespoň aby to bylo za rozumných podmínek. Popravdě netuším jak Ti může dát z ničeho nic výpověď pro porušení prac. povinností zvlášť hrubým způsobem, pokud jseš doma na neschopence…

Filip84

Vytáhnout si hlavu z prdele a konečně dospět! 🤦‍♀️

  1. Co ti kdo řekne, to ti popře.
  2. Co ti kdo řekne, jako by neřekl.
  3. Co ti kdo řekne, je relevantní pouze tehdy, pokud to máš nahráno.

výpověď § 55“ neexistuje, protože § 55 zákoníku práce hovoří o okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem. To je ale, prosím pěkně, něco úplně jiného!

Pokud ti zaměstnavatel okamžitě zrušil pracovní poměr, předpokládám, že svůj důvod subsumoval pod ustanovení § 55 odst.1 lit.b) zákoníku práce, tak jestliže se domníváš, že tak učinil nikoli právem, musíš mu to oznámit (= písemně, na doručenku, do vlastních rukou, doručenku uschovat s pare oznámení!, § 69 odst.1 věta prvá zák. práce), Pak je „štafeta“ na zaměstnavateli, Tobě náleží průměrná mzda až do chvíle, kdy ti umožní pokračovat v práci, či kdy dojde k platnému rozvázání pracovního poměru (§ 69 odst.1 věta druhá in fine zák.práce). Pokud toto oznámení neučiníš, potom platí, že pracovní poměr byl skončen dohodou k tomu dni, kdy byl neplatně okamžitě zrušen zaměstnavatelem (§ 69 odst.3 lit.b) zák.práce).

A je třeba dupat, protože to oznámení musí být bez zbytečného odkladu, a protože do dvou měsíců je nutno podat k soudu žalobu o neplatnost rozvázání pracovního poměru (§ 72 zák.práce).

Jinými slovy, je to v principu velice prosté:

  • ty mu napíšeš, že je okamžité zrušení pracovního poměru neplatné a proč,
  • on bude, případně, muset prokázat platnost okamžitého zrušení pracovního poměru u soudu.

Ovšem upozorňuju tě na jednu věc:

soudy jsou velice háklivé na tyto čtyři věci:

  1. zaměstnanec v práci nadýchá, nebo nalízá,
  2. zaměstnanec nepřijde do práce bez zákonné překážky v práci (bulá),
  3. zaměstnanec krade a
  4. zaměstnanec využívá pracovní dobu k něčemu jinému, než má v popisu práce.

První případ je asi jasný. Druhý případ také pomineme, asi, že.

Ale třetí a čtvrtý se nás týká. To dělá spousta lidí, třeba dělají na pumpě, vezmou si kelímek na Kaffee, co je ale určen na vaření Kaffee zákazníkům a nalijí si do něj svojí colu. Za to ti může, pokud to bude mít na kamerách, zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr. Nejde o žádný kelímek, jde o to, že soudy se na to dívají tak, že když jsi s to ukrást kelímek, zaměstnavatel ti nemůže důvěřovat, a protože ti nemůže důvěřovat, nemůže tě zaměstnávat. „A my to máme ale povolené!“ „Písemně?“ „To ne.“ „Tak nemáte nic povolené, copak to nechápeš, sakra, už?“

Zaměstnanec má mít popis práce, zaměstnavatel musí, prokazatelně (až na smluvené výjimky v mezích platného práva), určit od kdy do kdy má zaměstnanec pracovní dobu, a v té pracovní době má zaměstnanec konat práci podle smlouvy a popisu v práce podle svých nejlepších schopností a možností. Pokud koná něco jiného, třeba čumí do placatého přístroje na YouTube, nebo si čte Rudé právo, nebo prcá kolegyni na jídelně do zadku, to je dokonale nepodstatné, tak to opravdu může být i důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru. Judikatura v tomto není úplně konsistentní, ale celkově je dost přísná. Svou logiku to má, protože jak můžeš důvěřovat zaměstnanci, který za tvoje peníze, za které má montovat žebřík, nemontuje žebřík ale čumí na hanbaté obrázky na placatém přístroji? Způsobuje ti tím škodu a nemůžeš mu důvěřovat.

To ti píšu proto, protože pokud jsou tam tyto dva důvody, dostatečně pregnantně popsané, a pokud jejich existenci zaměstnavatel prokáže, s největší pravděpodobností to u soudu projedeš.

Pokud tvrdíš, že vám – to nebo ono – povolil ústně, tak ale byste museli mít na pracovišti ROP (revoluční organisaci pracujících), něco, jak když Joska Horák, z Botostroje, vysvětluje mamince, že přespí u Kábrta, protože budou na Bystřičce zakládat organisaci. Tak jestli to tam tak máte (kancelářské krysy, ne, když máš čas čumět do YouTube? Submisivní! 😅), jestli za tebou bude stát „celá parta“ a dosvědčí u soudu, že to tak opravdu bylo (ale já si pořád nedokážu představit, jak můžeš pracovat a čumět u toho do YouTube, i v kanceláři, aniž by tím kvalita tvé práce šla alespoň dolů), tak se lze účinně bránit tím, že tě zaměstnavatel diskriminoval (arciť nejde třeba o diskriminaci ve smyslu diskriminačního zákona), a samozřejmě, že útisk pod rouškou zákona je zneužitím práva, zneužití práva je v rozporu s dobrými mravy, a proto žádné ochrany práva nepožívá.

Dochy ti radí dobře: jdi za advokátem, protože ty si sama nenapíšeš ani to, nebo ono.

A jestli chceš poradit (jestli nechceš, tak nechej být, já se neurazím, jo, žádný problém! 😂), tak kdo je křivák, má být chytrý a kdo je blbec, má být poctivý. Když, jako osoba vykonávající závislou činnost, tedy osoba, které se to poněkud exaktně týká, neznáš ani rozdíl mezi výpovědí a okamžitým zrušením pracovního poměru, tak jsi blbá. Ne nutně kognitivně, nebo tak něco, ale jsi blbá, že s takovou vůbec podepíšeš pracovní smlouvu. Tak když si blbá, buď poctivá, i když ostatní nejsou (vyprdni se na ostatní lidi, neměj s nimi nic společného!), tzn., že i když ostatní čumí do YouTube, ty čumět nebudeš, například. A dobře se ti povede, protože kde nic není, ani smrt nebere, a když tě ten zaměstnavatel nebude mít na čem načapat, tak co si myslíš? A nebo ani bůh si nebude vědět rady, co s tebou, jednoho nekrásného dne! 😃

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262

Anna20

Ahoj lásko, ráda tě poznávám, jsem Anna, žena z Ukrajiny. hledám seriózního partnera, napiš mi prosím na email, abychom se lépe poznali,,, annamakara20@gmail.com

Nanotka

no já to měla jako kulisu při tom pípání celodenním,,, a nedosvědčí hned jim zvedl platy a zavázal si je že budou popřípadě svědčit v jeho prospěch, chvástal se svými konexemi a známostmi (bývalý policajt) no nevěřím že se něco změní ale stejně děkuji za radu

Nanotka

prý jsem se dívala v pracovní době na filmy..no fakt je že zanou přšel a když viděl že mám na telefonu you tube a tak si pouštím hudbu a filmy tak mi řekl že mi to nahodil do compu a mužu si to přehrávat tam..poslouchat to a ted to proti ně vytahl přitom je jasné že kdybych nepracovala nejsou záznamy ze cteček u balíku a produktu které jsem spracovávala…on mi tím teda vyhrožoval že to má proti mně kdy neodejdu :c((, to samé se zdravotním oezením když mně přijímal řekla jsem jasně že nemohu zvedat těžká břemena, prý bez problémů vic jak 5 kg to nemá, žáden lekařský posudek ani výpis po mně nechtěl, ted tvrdí že jsem bla údajně na nějaké vstupní prohlídce u jeho lékaře (nevím že nějakého má, nikdo z firmynebyl) a že mám potvrzeno že bylo vše v pořádku (u mého ObLékaře ovšem žádná žádost o výpis ani nic jiného nikdy nebylo)…a další a další lži

Dochy

Opravdu doporučuju právníka a příp. pokud je někdo kdo může tohle dosvědčit, bylo by to fajn. Předpokládám, že jde o práci typu: Udělat co je třeba a pak se flákat dle libosti, dokud nepřijde další požadavek. Ono jinak koukání na filmy ať už na mobilu nebo na notebooku není úplně žádoucí. Pochopitelně.

Filip84

Dochy: „Předpokládám, že jde o práci typu: Udělat co je třeba a pak se flákat dle libosti, dokud nepřijde další požadavek.

Tohle ale českému soudci nevysvětlíš, jako jak „flákat dle libosti“? To je nepředstavitelné, pochop, ty máš mít popis práce a přidělenou práci zaměstnavatelem. Když ti práce dojde, máš jít bezodkladně za ním, že ti došla. A, ano, až ti řekne, ať se flákáš, tak se můžeš flákat, ale i tak si nemůžeš, jenom tak, pustit Kino, jako.

Jestli to nějak takhle bude (a předpokládám, že klidně může být! 🙄), tak to ale bude, pokud k ní tedy dojde, bitva blba s blbem! Nemyslím to nijak zle, ale jestli to tam tak nějak funguje, tak jak bude vypadat popis práce (jestli vůbec existuje, že?), to projede ten zaměstnavatel, jako, potom. 😅

Dochy

A co se týče Tvé odpovědi – díky za ni, ve spoustě věcí máš pravdua byli to informace k věci. Ale na té formě bys mohl zapracovat. Nemyslím, že je třeba lidi urážet. To že si někdo není moc jistý v právech ještě neznamená, že je to hlupák.

Filip84

To není urážka, v žádném případě! Ale pokud dospělý člověk, který vykonává závislou činnost je až takto negramotný, tak mu to musí někdo říct otevřeně a bez obalu, protože v opačném případě to, dříve či později, šeredně odsere.

Holt, je taková doba. Já netvrdím, že je ta doba ok, že to je to nejlepší na světě hned po krájeném chlebu, ale tak to prostě je a – pro ni – včera bylo pozdě, svým způsobem.

To není o právu, právu nemůže rozumět, to je trošku těžce mimo její intellekt, ale znát základní náležitosti pracovní smlouvy, co je popis práce, nebo jak se ukončuje pracovní poměr, to jsou úplné základy, jako. Jasně, může se vymlouvat, může jet dál na vlně oběti, nebo z toho začarovaného kruhu vystoupit, opravdu si tu hlavu vytáhnout ze zadnice a přijmout odpovědnost za svůj život.

A, sakra, já přeci netvrdím, že – třeba – ta holka nebude jinak úplně skvělá, co já vím, takto do domácnosti. Ale pak si musí najít někoho (kamaráda, partnera, kamarádku, to je jedno), nebo si někoho zaplatit, kdo ji s tím pomůže. A nebo si někoho zaplatit, ale to jsou potom těžký prachy, jako! 😅

Dochy

Hele je spousta činností, kde zkrátka část doby čekáš na něco. Všichni to vědí a obvykle všichni tolerují že si zaměstnanec třeba během toho přečte noviny… Pokud je stále připraven zabrat jakmile zahřmí. Kdyby mu nedovolili třeba číst ty noviny nebo jakoukoli jinou aktivitu, byl by to průšvih, protože téměř nikdo nevydrží několik hodin někde stát a čekat.

Filip84

Já se vůbec nepřu o tom, že to tak de facto nefunguje, i když si to nedokážu představit, na krámě, nebo v hospodě, je furt co dělat, já Ti jenom říkám, že soudci tohle nemá smysl vysvětlovat, jenom si tím uškodíš.

Protože soud skutečnost subsumuje, jinými slovy nalézá právo a opravdu tam platí to, že co řekneš bude použito proti tobě.