mosoj

Co má společného meteorologie s meteorem a nadýmáním?

Nejlepší odpověď
annas

Když se podíváte na původ slov, Meteor se zvedá ve vzduchu, produkt meteorismu flatul v břiše. .

Meteorologie má první část složeného slova shodnou s meteorem.

1. meteor – ‘kosmické tělísko,které shoří při vniknutí do atmosféry’, meteorit. Přes něm. Meteor ze střlat. meteorum (pl. meteora ) z ř.metéōra ‘nebeské jevy’ od metéōros ‘jsoucí vysoko ve vzduchu, na nebi ap.’ z metá ( :meta- předpona – z ř. metá ‘za, po, mezi, s, přes aj.’, jež asi souvisí s něm. mit ‘s’. ) a aē̺r (gen. aéros) ‘vzduch, oblak, povětří’.

2.meteorologie – ‘věda o počasí a zemské atmosféře’. Z ř. meteōrología ‘nauka o nebeských úkazech’. Složené slovo meteor a -logie = věda.
meteorologie řec. meteoros – co se vznáší ve výši meta- nad; aeiro zdvihat; -logie; srov. meteorismus

3. meteorismus – – plynatost, nadýmání. Vzedmutí břicha obv. v důsledku rozepnutí trávicí trubice nadměrným obsahem plynu.

Plyny částečně odcházejí konečníkem flatulence, částečně jsou ve střevě vstřebány dosl. vzedmutí břicha řec. meteorizo zdvihat do výše; "met-; aeiro zdvihat.

Body 1. a 2. podle Rejzkova Etymologického slovníku,
bod 3. http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/meteorismus

Kepler

annas: ad1) tady si pan Rejzek nepochopitelně protiřečí. Meteor v dnešní terminologii není ani kosmické tělísko, ani meteorit. Jak si to ihned v dalším textu vyvrací, jedná se jen o světelný jev na obloze. Pokud je tělísko v kosmu, nazývá se meteoroid, to co dopadne na zem je meteorit (je přetvořený žárem a vypadá jinak).

mosoj

Kepler, meteorit byl také povětroň, že.

annas

Rejzek je etymolog, vysvětluje původ slov, nikoliv jejich současný význam.

Význam je ve výkladových slovnících, nikoliv etymologických. slovnících.

Podle etymologie bychom původ současných slov nepředpokládali.

Kepler

V tom případě se měl držet vysvětlení původu toho slova a nevysvětlovat co to je. Evidentně o tom nic nevěděl. Mimochodem z kterého roku ten jeho slovník je?

annas

2. vydání z r. 2012. Machkův je z r. 2010 a ten ani jeden výraz neuvádí.

Kepler

Ani se nedivím, ty výrazy patří spíše do odborné terminologie. S jinými výklady těch slov jsem se v té sféře nikdy nesetkal, ale lidi si to všeobecně pletou a neví co je co. Ale to je jedno. Existují ty etymologické slovníky i v elektronické verzi? Ne, že bych vám chtěl konkurovat, ale etymologie mě vždy zajímala.

ivzez

Také by mne zajímaly. (–: