sesednizkola

Co jste dělali za komunistů?

Byli jste ve straně? Vykonávali jste nějaké povolání, které už dnes neexistuje?

Nejlepší odpověď
ReHu

Za komunistů jsem byla zaměstnanec. Plus vedlejšák.
V létě skoro každý víkend na vodu, v zimě na hory. V týdnu párkrát do tělocvičny, v pátek v zimě do sauny.
Něco mi chybělo, dnes mi zase chybí něco jiného.
Každá doba má svoje.

Další odpovědi
jirkajirka

Existuje však ono slůvko
ale.
Ti tzv. flákači ve fabrikách, úřadech, institucích, družstvech,
službách, obchodech a v JZD dokázali vyprodukovat takový objem prostředků, že
socialistický stát mohl
výrazně dotovat a přispívat na
jesle, školky, bytovou výstavbu,
dopravu, energie domácností, potraviny, kulturu, základní tělesnou výchovu i vrcholový sport,
umění, rekreaci občanů i volnočasové aktivity v zájmových klubech a kroužc
ích při
Svazarmu, kulturních domech a školách. Bezúročné nebo velmi výhodné byly peněžní půjčky
(30.000 Kčs byla v r. 1976 velmi výhodná novomanželská půjčka), úspory byly slušně
úrokovány.
Zcela zdarma bylo vzdělání, zdravotní a lékařská péče včetně léků.
V průběhu 40let budování socialismu tito „nemakačenkové“ povinně pracující stihli postavit
továrny, doly a hutě, železnice, dálnice a silnice, přehrady a vodní, tepelné a jaderné
elektárny, metro, desetitisíce bytů, kulturní domy, prodejny, zemědělské ob
jekty atd. Po celou
dobu se stačila vyzbrojovat a udržovat téměř 300 tisícová ČSLA a ještě zbylo na pomoc
spřáteleným a rozvojovým zemím. Zcela zásadně se zindustrializovalo a téměř vybudovalo
nové Slovensko

gecco

Do 18 tě to asi nezajímá…
😉
V 18+ jsem střídavě chodil do školy a do práce (cca v pořadí) – taxikář, dělník u lisu, skladník, programátor, dojička, zedník… Tenkrát se tomu říkalo ´fluktuant´…
😁

mosoj

25 let po změně režimu, tě stále v noci straší komunisti ?
Hodně dobrých věcí které byly po převratu zbořeny ( protože to přeci dělali komunisté) se nyní opět snaží zavést, včetně ochrany státní hranice a vojenské služby. Demagogie hodná zvláštní ceny.
Jirkajirka. Copak půjčky. Na stavbu domku jsem dostal nenávratnou půjčku 35 000 Kč ( dnešní hodnota cca 350 000 Kč). Za 180 000 jsem postavil včetně pozemku.. Z té novomanželské půjčky ti za každé narozené dítě odečítali 4 000 nebo tak nějak.

johana 56

Povolání jsem si zvolila dobrovolně,nes­tarala se o politiku,po červené knížečce netoužila.Dalo se žít,tak jako dnes ani tenkrát nebylo vše stoprocentní.
Takže „čo bolo,bolo,terazky tiež žijem“..

lexx

pracoval v dole a železárnách, vystudoval VŠ, sloužil na vojně (ZVS) a nastoupil do zaměstnání, budoval socialistickou vlast, žádná politická příslušnost

Lamalam

Chodila jsem do školky a pak na ZDŠ. V žádné straně jsem nebyla.

pusinka50

Nevykonávala jsem žádné povolání, které dnes už neexistuje. Mimo předchozích zaměstnání jsem měla celkem slušně našlápnutou kariéru v Podniku zahraničního obchodu jako zástupkyně vedoucí odboru export-import. Po r. 1995 se podniky zahraničního obchodu ale začaly rozpadat a všichni začali soukromničit. Začala jsem pracovat u jednoho takového soukromníka z bývalého Strojimportu, ale podmínky k práci byly nelidské. Rychle se naučil být kapitalistou.
V KSČM jsem nikdy nebyla, nikdy je nevolila a ani jsem neměla v úmyslu tam vstoupit. Na přání rodičů jsem byla pionýr a pak „svazačka“, to mi ke kariéře stačilo a nikdo mě nenutil vstoupit do KSČM.

anonym

Byl jsem předsedou MNV honěnej, abych vstoupil do KSČ, ale nepochodil. Oni, někteří(tady) si myslí, že jsem byl členem, což je blbost! 🙂

setapouch

Delal jsme do plinek az chodil na zakladku.

Je zajimave, ze nikdo nebyl ve strane, nikdo komunisty nevolil ani nepodporoval, presto tu byli ctyricet let :D Moji prarodice byli ve strane, chteli doprat otci vzdelani. Hezky plan, ovsem zvrtlo se to v okamziku, kdy si nasel mou maminku, dceru kulaka :D A tak jsme vikendy travili u dedy – rozkulaceneho kulaka a dovolene pod stanem, protoze ani na malou chaticku nebylo mozne vydelat. Jezdili jsme starou skodovkou 100 a za hranice jsme se podivali az po roce '89.

hanny 2

Chodila jsem na zdravku,každé prázdniny brigáda – v lese,v Lakru­mu,u Bulhara v zahradnictví okopávat květák a zelí,u benzinky čepovat lidem benzín do auta+umývat okna. Po škole jsem pracovala jako sestra ve špitále.
V žádné straně jsem nikdy nebyla a nikdy nebudu.
Po první mateřské jako teta v jeslích,po druhé mateřské ve službách – kurz pedikérka,kos­metička.Od r.1992 OSVČ.

Taky jsem prožívala své lásky,byla zamilovaná,chodila se bavit,vymetat šantány,zkrátka užívala jsem si své mládí plnými doušky,zkrátka – ja na co vzpomínat!

Emefej

Sloužil jsem v ČSLA jako voják z povolání. Na rozdíl od některých zdejších diskutujících se to nestydím napsat. O tom, zda jsem byl či nebyl v nějaké straně vypovídá fakt, že prvního povýšení jsem se dočkal až v roce 1990 po dvanácti letech služebního poměru.

Klaproth

Pracoval jsem jako sazeč v tiskárně. V této podobě se tohle povolání už asi nikde neprovozuje. Potom jako fotolaborant a fotograf v OPS. Byl jsem členem tehdejší Československé strany lidové.

quentos

Tou dobou jsem stihl jen „vychodit“ školku :{D>

anonym

Za komančů jsem dělal jako ted,nikdy jsem je nevolil!
Měl jsem s nima problémy od učení až do roku 1989.
Jsem to já, co jako jeden z mála nikdy za totáče komanče nevolil.
Nikdy jsem v žádné straně nebyl a nebudu.

orwell

No a já jsem se celá léta připravoval na převrat, zrovna jako teď -:))

anonym

Ten, kdo říká, že za komančů nevolil komunisty musel být strašně odvážný a nebo volil jiné partaje, ale nemůžu si vzpomenout které to byly!

pusinka50

Nechodila jsem k volebním urnám za komunistů, měla jsem proto vážný důvod a očividně můj hlas nikomu nechyběl. Začala jsem volit až po revoluci. A jestli nevěříš, tvá věc.

mosoj

Gecco, prostě škůdce ale opravdový.

Lamalam

Jo jo, gecco škodil jako taxikář, dělník u lisu, skladník, programátor, dojička, zedník. Alespoň se nebojí napsat, co tehdá dělal. To tady každý nedovede.

pusinka50

Lamalam: také si vážím upřímnosti gecca. A za co by se měl jako stydět?

mosoj

Tady se to nevyplácí . Tady špehuje jeden druhého a tváří se jako kytička.

pusinka50

mosoji, píšu sem také na sebe některé nepříjemné osobní věci, ale nestydím se za to a to je důležité. Ne jen pěkné věci potkávají člověka v životě

gecco

Mosoji – a copak máte ´za holubom´ včil?
😁

anonym

Jako student na koleji opravdu pěkný funkce.

gecco

Hele – že ty mi závidíš bohaté životní zkušenosti???
😁
Šáhl´s aspoň jednou krávě na struky?? A jóó, vlastně, to byl bejk…
😁
___
A ne – opravdu jsem ve zmiňované době nebydlel na koleji…
Víš, co je LHK? – tak to jsem tehdy fakt neměl…
😛

anonym

Ano sáhl,9let chlapče,mistr ošetřovatel!!!!
Ještě jsem ani nezaprahnul.

gecco

Mosoji – pro socialismus, stranu a vládu jsem pracoval ze všech sil…
😁

mosoj

Máš to marné. Čas již začíná ukazovat co je lepší.

gecco

ROFL…
Mosoji – máte-li pocit, že bych se chtěl navrátit k minulému režimu, je to pocit klamný.
Máte-li pocit, že je dneska v Česku hůře, než za socialismu – není to pocit můj…
___
Já vás – do jisté míry, chápu (asi nemusím psát proč).
Nechápu jen, že i své děti (vnuky…) byste chtěl ´vrátit´ do socíku…