ABCDEFGHRT

Co jsou umělecké prostředky?

Jsou umělecké prostředky to samé jako jazykové prostředky?

Nejlepší odpověď
annas

Ad Kepler, nemá v tom hokej, jazykové prostředky už nemají nad sebou žádnou veličinu, složí k vyjadřování v projevu mluveném psaném, liší se různými příznaky – knižnosti, hovorovosti, dále jsou publicismy, poetismy atd.

Základní jsou slova neutrální, která slouží k dorozumívání ve všech oblastech .

Jazykové prostředky je pojem z obasti stylistiky. Zkrátka všechno to, čím se vyjadřujeme, tedy slova.

To znamená, že jazykové prostředky se užívají v různých stylech – publicistickém, odborném, prostě sdělovacím, uměleckém atd.

Umělecké jsou ty jazykové prostředky, které se užívají ve stylu uměleckém, např. próze, poezii, dramatu. Je to tedy druh jazykových prostředků. V poezii se užívá název básnické prostředky.

Je to druh jazykových prostředků, které vznikají např. přenášením významu, zosobněním, zjemněním atd – např. metafora, metonymie, synekdocha, personifikace, různé tropy či figury. atd.

Jde o osobité vyjádření autora, který svým jazykem něco sděluje, působí na čtenáře esteticky atd. Podle uměleckých prostředků poznáme styl autora.

Doplňuji
Zkuste se podívat do archívu na podobné otázky. Většinou jsou nazvané obecně – jazykové prostředky v dílech konkrétních spisovatelů, jejich význam, rozbor textu atd. Chce otázky projít.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=jazykov%C3%A9%20­prost%C5%99ed­ky

V jedné otázce je odkaz na umělecké prostředky, ale nemůžu ji najít.

Vkládám jiný odkaz, který se týká rozboru literárního díla, tedy uměleckého stylu, v němž jsou umělecké jazykové prostředky uvedené.

http://www.stre­doskolskalite­ratura.kvalit­ne.cz/?sekce=te­orie-literatury

Další odpovědi
led

Umelecké prostriedky sú vyjadrenie myšlienky umeleckým spôsobom
v jazykovej oblasti ide o básnické, literárne, slovné prejavy
v „hmatateľnej“ – vyjadrenie umeleckého stvárnenia hmotného materiálu pomocou maľby, sochy, ale aj napríklad technický design má v sebe určitý prvok umeleckého stvárnenia
v „nehmotnej“ ide napríklad o symbiozu svetla a hudby, svetla a pohybu, tanečný prejav, hudba a podobne

ivzez

Souhlasím s Led a Keplerem.
___

Umělecké a jazykové prostředky nejsou totéž.

Umělecké prostředky jsou všechny prostředky, které autoři
používají k vyjádření svého záměru nebo svých myšlenek.

Jazykové prostředky jsou i podle mne podřízeny prostředkům uměleckým.
Autor má nějakou myšlenku, záměr, tomu se prostředky podřizují.

A v případě jazykových prostředků to platí dvojnásob.
Autor se v případě potřeby nemusí držet gramatických,
stylistických ani jiných pravidel či pouček. Může střídat
různé žánry, styly, formy, …

Všechno by mělo sloužit vyjádření autorovy myšlenky nebo autorova záměru.
Nemělo by jít o samoúčelné používání jen pro „zvýšení originality“ apod.

A samozřejmě je potřeba vycházet z toho, k čemu je text určen.
Jiné jazykové prostředky se použijí při psaní učebníce,
jiné pro psaní reportu, životopisu, zákona, …

Ovšem v literatuře – próze a poezii má autor volnou ruku.

Kepler

Máš v tom hokej. Jazykové prostředky patří pod velmi rozsáhlou rozsáhlou vyšší veličinu, která dokáže popsat i jiné věci, než jen jazyk. Máme taky hudbu, třeba. Naproti tomu dobrou sochu jazykem těžko vylížeš. Co, která kulutra považuje za kulturní, je někdy diskutabilní.

annas

Možná že je otázka nepřesně formulovaná, ale pro češtináře určitě ne.

V teorii literatury i ve stylistice se používá výraz jazykové prostředky, v umělecké pak zjednodušeně prostředky umělecké, k níž patří i poezie – básnické prostředky – poetismy. v publicistice se azykové prostředky nazývají publicismy, v odborné termíny atd.

Opakuji, základem je jazyk spisovný, ale samozřejmě i další útvary jazyka.

V doplnění otázky je napsané: Jsou umělecké prostředky to samé jako jazykové prostředky?

Ano, jsou. Bez vysvětlení i s vysvětlením to tak je. Umělecké prostředky jsou jazykové prostředky uměleckého stylu.

Vložila jsem odkaz, otázka se pravidelně opakuje, když se začne probírat literání věda či stylistiky.

Odkaz led s nadpisem Umělecké prostředky potvrzuje, že jde o jazykové prostředky . Co je epifora, anafora, metafora atd. To nejsou slova?

Hlavně že Keplerova odpověď je pořádku, i když vůbec neví, která bije, nejde o kulturu. I v jiném umění jsou jiné specifické umělecké prostředky, ale podotázka se týkala jazyka.
------
Kepler ve svých diskusních příspěvcích již po několikáte odhalil svůj charakter, opět jeho připomínky se netýkají otázky, ale jsou osobním útokem na mou osobu. Ještěže nepoužil své vytečkované výrazy, jak je u něho zvykem. Brrr. Duše jak bahno ze stoky.

Navrhla jsem mu už podruhé, když rovněž vkládal zkreslené informace o mně, které získal od svých „přátel“, aby použil tři Sokratova síta: Pravda – dobro – užitek.

Jak může být převzetá informace pravdivá? Znáte osobně člověka, který vám ji poslal? Jaké důvody máte pro to, že je lepší nová lež než stará pravda?

Opakuji své oblíbené:

„Okolnosti člověka neutvářejí, pouze odhalují, jaký je“.

Je to tak, váš obraz má trhliny, i když je dost těch, kteří vám tleskají.

led

Nielen pre ABCDEFGHRT, ale prakticky pre všetkých:
Bolo by dobré, keby otázky boli písané presnejšie,
hlavne v prípadoch, kde bez bližšieho určenia predmetu otázky, je možný rôzny výklad. Ako sa stalo aj v tejto otázke.

Kepler

Příspěvek smazán administrátorem.

mosoj

Kepler , to píšeš o sobě ?
Nějak se v tom nemohu vyznat.

ivzez

Keplere,

podle mne ta otázka – ač vypadá jednoznačně – jednoznačná být nemusí. Také mne na první pohled směřovala k jazykovým uměleckým prostředkům… (už proto, že se tu dnes objevila další podobná).

Bylo by docela fajn, kdyby tazatel doplnil, nebo upřesnil, co vlastně mínil…

annas

Použijte tři síta, pak něco pište.

annas

Použijte tři síta .. je určené Keplerovi.

annas

Ad ivzez,

nebudu vás přesvědčovat. Kepler ani led neodpověděli na to, co jsou uměleciké prostředky, ale na jejich význam. To je při rozboru tématu „co tím chtěl např. básník říct“.

Jazykové prostředky jsou slova, základem neutrální, mají různý příznak atd.

Umělecká slova, v poezii básnická ,jsou podřízená – mají stylistický příznaak, proto se jim říkám poetismy.

Jde o pohled jazyka, jazykového stylu. Užívá se v umělecké stylu – umělecké, v publicistice – publicistické, odborném – termíny atd.

Třeba růže je slovo neutrální, ale může se stát výrazem příznakovým, tedy přeneseně metaforou, metonymií.

annas

Ivzez,

nebudu se víc vyjadřoval, i když z pohledu terminologie žádný z vás ji nepoužil.

Proč by někdo věřil annas, která neví, co jsou slohově příznaková slova, slova neutrální, neví, že základní prostředky jazykové jsou neutrální, spisovné, nespisovné, knižní atd., že se člení z různých hledisek atd.

annas přece neví, že se v uměleckém stylu používají prostředky spisovné a nespisovné, tedy všechny jazykové prostředky a kompoziční (slohové) postupy .

Samozřejmě nemá ani tušení o tom, že existují mluvnické prostředky v umělecké literatuře, stova bezpříznaková a příznaková, využívá se synonym, zvukové stránky jazyka.

--
Ale dověděla jsem se, že se socha nelíže.

ivzez

Naopak byste se vyjádřit měla.

O češtině a jazykových prostředcích z nás určitě víte nejvíc a byla by škoda to „zahodit“ jenom kvůli tomu, že s Vámi momentálně někdo nesouhlasí.

Dotaz zněl na umělecké prostředky (nikoliv jazykové umělecké prostředky) a jazykové prostředky… Je otázka, jestli se tazatel ptal na jedno či druhé, případně oboje.

Snad si z odpovědí něco vybere.

Pěkný večer!

led

umelecké prostriedky viď odkaz: http://refera­ty.aktuality.sk/u­melecke-prostriedky/referat-24246

led

viď vyššie odkaz je na jazykové umelecké prostriedky.

annas

Ad led, něco je v odkazu v archivu.

Tazatel ví, co jsou umělecké prostředky, , ale neuvědomuje si rozdíl mezi jazykovými a uměleckým. Jazykové jsou nadřazené uměleckým.

Máte pravdu, ale vaše vysvětlení není z pohledu stylistiky, stejně tak nemůže rozebírat maturitní text.

Pokud vysvětluje třeba hudbu, může použít umělecké prostředky, ale i neutrální, citově zabarvené.

On to ví, jenže se neuvědomil, že umělecké jsou součástí jazykových.

led

Nemienim maturovať za iného. To musí každý sám. Otázka je položená všeobecne, ale napriek tomu som použila ajako odkaz ťahák z jazyka

Kepler

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

No to snad nemyslíte vážně, co je prvním kulturním projevem druhu Homo? Snad asi malba, že? Ně nějaké změny pravopisu.

led

Nie. Prvým kultúrnym prejavom človeka je spev a hudba, ak chceme byť presnejší. Problém je v tom, že spev sa nezachoval do dnešných čias a prvotné hudobné nástroje zjavne boli kameň a palica