Melanee

Určujeme v dramatu anaforu a epiteton?

Dnes jsme na hodině ČJ rozebírali drama. Jeden spolužák našel anaforu a epiteton ornans, což bylo ale podle učitelky špatně, jelikož anafora a epiteton jsou pouze u poezie, u dramatu se prý neurčují. Jenže naše bývalá učitelka je v dramatech určovala – jak to tedy vidíte vy? A proč?
Děkuji za názory.

Odpovědi
led

Najprv si ujasnime o čo ide.
"Anafora (z gréc. znovuuvedenie):

  • vzniká opakovaním tých istých slov alebo skupiny slov na začiatku za sebou idúcich veršov, prípadne viet v prozaických textoch

Epiteton (z gréc. epítheto):

  • Obsahuje citový (emocionálny) význam a vyjadruje príznak podstatného mena
  • Ornans: ozdobný prívlastok, prívlastok podstatných mien oživujúci a konkretizujú-ci text: Stromy žialili hlbokým hlasom…
  • Constans: tvorí s podstatným menom stabilné spojenie, najmä v ľudovej sloves-nosti: Ej hory, hory, horičky zelené."

https://refera­ty.aktuality.sk/u­melecke-prostriedky/referat-30593

Z uvedeného je jasné, že tieto spôsoby slovného vyjadrenia sa používajú aj v dramate. Bežný divák to ale takto nerozlišuje. V odbornej literatúre tieto rozlíšenia nájdete.