Avatar uživatele
Gus_Fring

Co jsou největší nevyřešené záhady chemie?

Z jakýkoliv částí chemie.

Zajímavá 0 před 1526 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Třeba jak třísknout do kusu olova, aby se transmutoval na zlato anebo jak vyrobit zlato ze švestek https://www.y­outube.com/wat­ch?v=4RsOq3HC8X4

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Rokio

Výroba elixíru mládí, ale to je spíše záležitost předchůdce chemie alchymie.

V oblasti chemie to je podle mě výroba automobilové nádrže na kapalný vodík. Vyřešení tohoto problému by byl obrovský skok ve vědě a bylo by to i ekologické.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Mno, pro mne je kupříkladu záhadou, že se tvrdí o syntetických olejích, že rozpouští karbonové usazeniny, potažmo jejich uvolněním v motoru může dojít k jeho zadření (pokud se syntetika nalije do motoru, který užíval minerální olej).

JAK s tím koresponduje fakt, že NEEXISTUJE opravdu funkční čistič karbonových usazenin (který by zároveň nepoškodil kov)? :o ;)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Jak využít vyhořelé jaderné palivo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

alien: ano, syntetické oleje to dělají. Dokáží karbonové úsady uvolnit, ale ne rozpustit, v tom je ten problém. Uhlík dokáže reagovat s lecčíms, ale není rozpustný v ničem. Tedy za podmínek v motoru jsou chemické rekce nevyužitelné.

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Kepler>>> Díkes za objasnění. Nejde mi o podmínky panující v motoru, jako spíš o to čištění při restauraci historických dílů. Abrazivní metody mají zásadní nedostatek, zvyšují přípustné tolerance v mechanismu natolik, že je jejich použití často kontraproduktiv­ní. :(

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Rokio

Kepler: Není to spíše záležitost alchymie?

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Je.

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek