Co je vlastně láska?

Nejlepší odpověď
annas

Jiná teorie?

Téma láska se pravidelně v archivu opakuje

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=co%20je%20l%C3%A1sk­a%20

Láska útočí na srdce i rozum,. někdy vítězí rozum, jindy city, stedy srdce – … rozum nevěří srdci, jindy je to naopak.

Indická moudrost praví:

„Z náklonnosti duše se rodí přátelství, z náklonnosti rozumu úcta, z náklonnosti těla vzniká žádostivost. Spojení všech tří náklonností rodí lásku“.

Přirozený základem lásky je náklonnost k druhému pohlaví – snad?

Jinak existuje láska -vášeň, láska-záliba, láska-marnivost, láska-zvyk atd. Láska fyzická je láska „divochů“ – napsal Stendhal.

Kdysi jsem si poznamenala z učebnice psychologie pro mladé.

Další odpovědi
Kepler

Jiná teorie?

„S láskou je to jako s ledvinovou kolikou. Dokud tě nepostihne záchvat, nedokážeš si něco takového ani představit. A když ti někdo vypráví, nevěříš.“ — Andrzej Sapkowski, polský spisovatel fantasy 1948

Zdroj: https://citaty­.net/laska-a-milovani/?page=2

Gonfaloniér

Jiná teorie?

To přesně nikdo neví. Existuje však pouze u lidí a v civilizaci. Tzn., že to s tím asi souvisí. Vše ostatní nekde jinde (ve zvířecí říši např.) jsou jen půdy. Zakládá se to tedy na zvířecí přirozenosti (pohlavní přitažlivost), ale i té lidské (charakter) a taky na osobních preferencích a představ jedince.
Kombinace sexuální přitažlivosti a jakéhosi zvláštního druhu osobního zájmu, který nějak ohodnucuje toho našeho protějška. Jistá představa o té druhé osobě (buď skutečná nebo i často klamná a idealizovaná).
Upřednostňování jedné osoby díky jejím kvalitám (anebo jen charakteristickým rysům. Nemusí se přímo jednat o kvality… Na tom druhém můžeme obdivovat maličkost a dokonce i jeho/její nedostatky). Podle Livingstona je láska směs připravenosti, chtíče a naděje, což v těle nakonec uvolňuje i tu chemii (hormon lásky).
Pokud to vezmu z pohledu Maslowovy pyramidy, tak láska k někomu vzplane až po uspokojení primárních potřeb k osobě, která je (podle nás) nejvhodnější k tomu, abychom ji milovali (a ona nás) a nejlépe nám poskytne potřebu jistoty/bezpečí a sociální potřeby. Říká se, že práva láska znamená, že pro toho druhého chceme víc jak pro sebe a taky si jej víc ceníme. Není to zcela pravda a určitě ne v případě partnerské lásky a rozhodně ne ze začátku. Protože od toho (od té osoby) něco očekáváme, v něco doufáme – to je ta naděje – a vidíme v tom po nás štěstí. To že se pak pro toho druhého třeba dokážeme obětovat je až důsledkem tohoto, co způsobilo to vzplanutí lásky (od které jsme sami pro sebe něco očekávali).

Platí, že láska je nedefinovatelná, těžko popsatelná (vědecky, filozoficky, romanticky/poeticky ani jinak).
Je víc druhů lásky. Partnerská, mateřská (přesněji rodičovská), sourozenecká, přátelská, platonická.

paul1

Je to duševní pocit s hlubšími aspekty.

Zažil jsem a ještě zažívám – rodičovskou , sourozeneckou i partnerskou , rád vzpomínám na platonickou – to bylo ještě na základní škole, líbili se mi moc dvě kamarádky v naší třídě, jedna blondýnka a druhá brunetka. Ony ale o mne nejevily skoro žádný zájem, měli spíše
v pozornosti starší kluky z vyšších ročníků.

elkon

Jiná teorie?

Až to zažiješ, tak se nebudeš ptát.

led

Jiná teorie?

Láska je to, o čom sa veľa hovorí a keď príde, mnohí ju považujú nevysloviteľne nevysvetliteľné šťastie, za nájdený poklad a dobrodružstvo snov, za jednu myseľ a jeden život vo dvoch ľuďoch a napriek spoločenskému odsudzovaniu aj bez ohľadu na pohlavie…
Ale láska nie je len vo vzťahu dvoch ľudí. môže ísť napríklad často o lásku človeka k zvieraťu a aj keď tu mnohí popierate aj zviera pozná pocit lásky napríklad si spomeňte na príbeh Hačiko, alebo idealizovaného Bieleho tesáka (J.London),
o lásku k majetku, peniazom, k moci nad ľuďmi
Mnohí veľakrát tú skutočnú lásku, tú pravú príťažlivosť duše, spoznajú, až keď ju stratia.

marci1

Jiná teorie?

Láska je to, když osobu milovanou dlouho nevidím a moc se mi po ní stýská. Když se o ni bojím, je mi s ní dobře, těším se na ni, smějeme se spolu, toužíme po objetí. A nemusí to být jen partnerská láska. 🙂

Hufnágl

Je to pouze biologický aspekt.

Láska je to, že to při ni praská a mlaská.

zjentek

Jiná teorie?

Já ji jednou zažil, no fakt. Je slovy absolutně nepřenosná, takže naprosto zbytečná otázka. Čilli sorryjako.

anonym

Jiná teorie?

Je to naprosto stejný biologický aspekt jako u každého jiného živočicha. Že jen lidé se takto chovají? Jistě, proto medvědice vraždí děti ostatních rodin. Proto sloni vraždí děti ostatních rodin. Proto leopardi bojují do krve s hrochem byť jen za jedno jediné své dítě. Život existuje z jediného důvodu – je napsán tak, aby se sám opravoval, vymazal slabé a nutil silné pokračovat. 22 % manželských párů je pachatelem společné trestné činnosti – 9 % hrdelní zločiny. 44 % širších a 27 % úzkých rodin je pachatelem sexuálních zločinů, ne-li přímo incestu. Manželky vraždí manžely a naopak. Nevěra se týká většiny vztahů obecně. Lidé nejsou víc, lidé jsou zvířata! Hnusní masoví vrazi, nechutní zvrácení tvorové co ničí všechno okolo. Ne počkat, zvířata jsou mnohem lepší, než většina lidí … Jen lidé to vše zabalí do přetvářky a tváří se hrozně důležitě, že přeci láska. Mluvit narovinu, přiznat barvu a odčinit zlo – to snad trochu může připomínat lásku.

TomOdpovida

Jiná teorie?

anonym

ekon: Ale ne, o to tady vůbec nejde, jde mi o filozofický pohled.