maschin

Co je úhrn srážek?

Moc tomu nerozumím. Úhrn srážek je jakoby součet vší vody, která dopadla na zem za určité období (měsíc, rok)? Nebo je to průměr? Ale z čeho?

Nejlepší odpověď
annas

Před 21 dfny bya vložená podobná otázka.

„Srážkový úhrn je charakterizován jako výška vodního sloupce srážek za určitý časový úsek. Obvykle bývá uváděn v jednotkách mm/hod,
mm/rok“

„Srážky se měří v desetinách mm (platí že 1 mm srážek = 1 litr vody na 1 m2) a zobrazována hodnota je úhrnem srážek za posledních 10 minut.“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-vlastne-meri-destove-srazky

Doplnění

"Množství srážek udáváme v mm, přičemž tato jednotka odpovídá litrům na metr čtvereční plochy. Vždy je důležité znát období, ke kterému se úhrn srážek udává.

Konstatování, že napršelo 55 mm srážek, nemá žádnou vypovídací hodnotu. Pokud však řekneme, že za 3 hodiny napršelo 24. června 2009 v Bělotíně 114,5 mm, tak je to hodnota, nad kterou už je vhodné se zamyslet.

Zamýšlet se můžeme i nad úhrnem měsíce června v roce 2009, který dosáhnul 258,5 mm a dlouhodobý průměrný červnový úhrn je v Bělotíně 85,6 mm (druhým nejsrážkovějším červnem zde byl s úhrnem 161,3 mm ten v roce 1909). V roce 2010 již v Bělotíně napršelo 63,1 mm."

" Hovoříme-li o denním úhrnu srážek, tak se jedná o srážky za období od 7 hodin včera do 7 hodin dnes (manuální měření srážek dělá pozorovatel v 7 hodin středoevropského času a výsledek je platný pro včerejší den."

http://www.in­fomet.cz/index­.php?id=read&id­d=1276515350

Další odpovědi
marci1

Úhrn dešťových srážek H je široce sledovaná integrální veličina a udává přírůstek výšky vody v mm v nádobě o konstantním průřezu, vystavené dešti, za definovaný časový interval, typicky 24 hodin, někdy za 12 nebo 6 hodin.

Intenzita srážek R je pak časová derivace časového chodu úhrnu srážek, tedy R = dH/dt, zažitou jednotkou je mm/h. Typická hodnota intenzity srážek je pro trvalý déšť 1 až 5 mm/h, při přeháňce 20 mm/h, extrémně a výjimečně i přes 100 mm/h. Většinou platí, že čím je intenzita srážek větší, tím je trvání dešťové události kratší. V praxi se intenzita srážek počítá jako podíl přírůstku úhrnu srážek za např. 5 minut, mluvíme pak o průměrné pětiminutové intenzitě srážek, při výpočtu např. útlumu radiových vln deštěm se používá ideálně desetivteřinová průměrná intenzita srážek.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C3%A9%C5%A1%C5%A5#%­C3%9Ahrn_a_in­tenzita_(de%C5%A1­%C5%A5ov%C3%BDch)_sr%C3%­A1%C5%BEek