Avatar uživatele
Stříbrný

Jak se vlastně měří dešťové srážky?

Ve zprávách o počasí je mnoho informací, například na území napadlo za hodinu 50 ml srážek. Jedná se o počet ml na plochu 1 m2. Ale jak se to měří? Vím, že tam mají nějakou plechovku, nějakou dobu do ní zachytávají déšť a pak to přelijí do odměrného válce. Jak to probíhá prakticky? To se někde postaví plechovka, nebo nějaká nádoba a za hodinu se přelije to, co je v ní? Má ta nádoba nějaké předepsané rozměry? Poučí mne někdo? Děkuji.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

"Měření srážek

Srážkoměr

Lze sledovat dobu trvání, intenzitu i prosté množství srážek. Množství srážek bývá udáváno v milimetrech kapalné vody spadlé na zemský povrch (1 mm = 1 l/m²). Sníh či kroupy zachycené srážkoměrem je proto třeba před měřením nechat roztát.

Výraz srážkoměr může odkazovat na různá zařízení. Přístroj k měření úhrnu srážek se nazývá hyetometr. Velmi zjednodušeně jej lze popsat jako nádobu s nálevkou. Přístroj zaznamenávající časový průběh dešťových srážek (např. pomocí plováku) bývá označován termínem ombrograf. Přístroj na zjišťování množství rosy má název drosometr (může mít podobu síťky spojené s vahami). V současnosti se ke sledování intenzity srážek široce využívá meteorologických radarů.

Srážkový úhrn je charakterizován jako výška vodního sloupce srážek za určitý časový úsek. Obvykle bývá uváděn v jednotkách mm/hod,
mm/rok"

V odkazu vidíte, jak vypadá srážkoměr.

https://cs.wikipedia.org/…


"Srážky se měří v desetinách mm (platí že 1 mm srážek = 1 litr vody na 1 m2) a zobrazována hodnota je úhrnem srážek za posledních 10 minut."

http://maruska.ordoz.com/…

Meteorologická stanice Maruška Hostýnské vrchy

Odkaz n Metoservis - jsou uvedené ionformace o srážkoměrech
úoprava odkazu)

https://www.meteoservis.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Srážky se měří v mm / časový úsek !!!! Nikoliv v mm/m2 !!!! Z tohoto údaje se pak případně vypočítává objem srážek na plochu, za uvedený časový úsek. Plocha srážkoměru je většinou 0,05 m2 a to hlavně kvůli jednotnému postupu měření, které je beztak dosti nepřesné. Jinak ale celkem na té ploše srážkoměru nezáleží. Důležité jsou ty milimetry vodního sloupce a čas.


Avatar uživatele
Zlatý

Srážkové úhrny se uvádějí v mm/m2 (totéž co l/m2), ne v ml. U nás se používají ombrometry s plochou 0,05 m2, takže objem zachycené vody se vynásobí dvaceti a mají to na m2. Může se to měřit hodinu, pak můžou dát zprávu, že tam a tam spadlo xx litrů vody na m2 za hodinu, nebo se měří celkový úhrn za jakékoliv delší období. https://cs.wikipedia.org/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Mosoji, opět se mýlíš. T, že neříkají, že je to na metr čtvereční, neznamená, že to tak není měřeno/přepočítáno.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Edisone, Keplere: Nemýlí. Tohle má Mosoj narozdíl od vás správně. [l/m] a [mm] jsou shodné jednotky. Keplere, jakožto učenec, jak můžeš napsat, že "se uvádějí v mm/m2 (totéž co l/m2), ne v ml". odkdy milimetr a litr jsou to samé?

Edisone: Pokud naprší 3mm srážek, budou 3mm vody ve venkovním bazénu předtím suchém ať už ten bazén měří 50x25m nebo 3x1,5.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

1 mm vody na ploše 1 m2 má objem 1 litr!

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

To máš zcela pravdu, ale jednotka mm/m2 je blbost.
Jak píšeš 1mm vody na ploše 1m2 má objem 1litr
1 * 1 = 1 [mm, m2, l]
ale jednotky [mm/m2] jsou nesmysl. Chceš snad napsat, že pokud Ti naprší 3mm na plochu 1m2, tak na plochu 2m2 by Ti napršelo 6mm??

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Do hrdla flašky nemusí napršet vůbec nic ani za monzunového lijáku. No... to už je extrém... ale ta plocha je fakt podstatná.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Jenže do hrdla flašky prší zhruba skrz 1cm2 , takže bys to musel přepočítat. Pokud budeš mít nádobu s kolmýma stěnama, otočenou otevřenou stranou nahoru tak jak by každej soudnej člověk předpokládal, nebude na velikosti té nádoby záležet (pokud rozměr bude výrazně větší než rozměr kapky abychom se zbavili nějakých okrajových podmínek)

Když se chytím té Tvé verze s lahví, pak může také chytat vodu do trychtýře s plochou 1m2 a nechat to odkapávat do zkumavky o průřezu 1cm2... a co pak. Budeš tvrdit že napršelo 1000mm na 1m2???? (přitom by to odpovídalo tomu 1 l/m2)

Takže buď l/m2, nebo mm - jsou to rovnocenné jednotky l/m2 ~ dm3/m2 ~ 100*100*100 mm*mm*mm/(1000*1000 mm*mm) ~ 1000000/1000000 mm3/mm2 ~ 1 mm

(jsem si vědom, že postup výše není vědecky zcela košér, ale pro kontrolu správnosti použitých jednotek plně vyhovuje)

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Ještě jednou: Pokud naprší 3l/m2, pak po dešti v obdelníkovém, dříve suchém akvárku bude na dně 3mm vody, v dříve suchém olympijském bazénu budou 3mm vody, na ploché střeše s ucpaným odtokem budou 3mm vody (vše za předpokladu svislých stěn bez nějakých zkosených částí....)

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3985
Zlatý Kepler 1659
Zlatý Drap 1608
Zlatý quentos 1538
Zlatý mosoj 1493
Zlatý led 887
Zlatý marci1 870
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.