Co je to zlatý stafylokok?

Co je to zlatý stafylokok? Jak se přenáší? Co může způsobit?

Nejlepší odpověď
Attack-design

Stafylokok (z řec. staphyle, hrozen) je klinicky nejvýznamnější bakteriální rod čeledi Staphylococcaceae. Jsou to grampozitivní, nesporulující koky, ve světelném mikroskopu jsou buňky uspořádané do tvaru charakteristických hroznů. Rod zahrnuje 31 známých druhů bakterií[1] , z nichž většina je nepatogenní a tvoří součást přirozené mikroflóry kůže a sliznic člověka i zvířat, vyskytují se také v půdě nebo v potravinách. Pro člověka jsou klinicky významné dva druhy, Staphylococcus aureus, neboli zlatý stafylokok, a Staphylococcus epidermidis.
Nomenklatura

  • Platné jméno: Staphylococcus Rosenbach, 1884
  • Typový druh: Staphylococcus aureus Rosenbach 1884
  • Synonyma: Aurococcus Winslow and Rogers 1906

[editovat] Popis

Stafylokoky jsou nepohyblivé koky o průměru 0,5–1,0 μm. Jsou fakultativně anaerobní, s chemoautotrofním typem metabolismu. Netvoří spory, ale přesto jsou poměrně odolné proti vlivům vnějšího prostředí, dlouhodobě přežívají i při teplotách blížících se bodu mrazu, při teplotě +60 °C přežijí půl hodiny. V zaschlém hnisu vydrží životaschopné mnoho týdnů. Jsou to mezofilní bakterie, optimální teplota pro jejich kultivaci je 37°C.

Zkvašují glukózu za tvorby plynu, jsou kataláza pozitivní a redukují nitráty.

[editovat] Výskyt

Stafylokoky tvoří běžnou součást mikroflóry kůže i sliznic. Potenciálně patogenní druhy jsou původci onemocnění lidí nebo zvířat.

[editovat] Rozdělení stafylokoků

Podle produkce koagulázy, enzymu, který mění fibrinogen na fibrin, se rod rozlišuje na dvě velké skupiny: koaguláza pozitivní a koaguláza negativní stafylokoky. Některé koaguláza pozitivní stafylokoky mají dále schopnost tvořit pouzdro a exotoxiny, jako jsou hemolyziny, enterotoxiny nebo toxiny syndromu toxického šoku. Mezi stafylokoky je také rozšířená rezistence vůči antibiotikům, známé a nebezpečné jsou multirezistentní kmeny zlatého stafylokoka.

Další odpovědi
Lencis

Zlatý stafylokok pro zdravého jedince nepředstavuje žádné nebezpečí, ale u oslabených lidí (např. starých, nemocných, v nemocnicích apod., s poruchami imunity, malých dětí) může vyvoval závažné i život ohrožující komplikace. Stafylokoka běžně nacházíme ve výtěrech z nosu,. krku či kůži u zcela zdravých lidí a není to žádný problém. Přeléčení se doporučuje tehdy, když způsobuje nějaké obtíže – anginy, kožní záněty apod. Bohužel někdy antibiotická léčba není příliš uspěšná, stafylokoky jsou dosti odolné, pokud i při kontrolním výtěru je nález stále pozitivní, doporučovala bych zhotovení autovakcíny a přeléčení tímto způsobem ( to by měl zajistit váš praktický lékař). Pokud je stafylokok na kůži, přenáší se kontaktem i předměty, pokud je v krku, pak kapénkovou infekcí.