huxa

Co je to za nový trend, oslovovat zákazníka křestním jménem?

U tří společností se mi stalo, že mi psalo e-mail stylem
„Jane, získejte odměnu za ......“ Je to pro mě novinka, i na managerských stránkách píšou, že oslovování jménem je lepší a více zaručuje úspěch, nicméně oslovování příjmením či celým jménem(Pane Nováku, Pane Jane Nováku). O2 mi takto posílá už nějakou dobou hromadně generované e-maily, je možné, že je to dle věku, který jsem jim uvedl? Co vím, tak pořád jsem zákazník, přestože mi ještě nebylo 18 let.)

Nejlepší odpověď
arygnoc

nevedel som si na to zvyknúť v Británii.

ale tu je to bežná vec v spoločenskom styku, oslovovanie s titulom (pán, pani, slečna) a priezviskom je bežné iba pri veľkých spoločenských rozdieloch alebo napr. pred súdom, teda pri oficiálnom konaní (i pri písomnom styku).

v našom (českom a slovenskom) prostredí je to hrubá nezdvorilosť, voči ktorej sa je možné ohradiť.

Další odpovědi
quentos

je to jeden z mnoha trendů, které přejímáme ze Západu. v USA píší pozdrav „Hi John“ (tedy příslušné křestní jméno), i když kontaktují ředitele zeměkoule.

suaeda

Pro mne to není tak úplně novinka. Již před lety za bývalého režimu jsme se zcela běžně takto oslovováli v zaměstnání. Muži kolegyně a ony zase nás. Běžně jsme se oslovovali paní Jano, paní Evo a ony nás zase nás pane Martine, pane Luboši atp.

Andre5000

O těch otravných hromadně generovaných e-mailech si myslím své (mám už jich plno zablokovaných), ale co se týče oslovování křestním jménem – pokud někoho oslovujeme křestním jménem a vykáme mu, tak to není nic, co by odporovalo dobrým mravům. V zaměstnání jsem se (i za socialismu) také tak oslovovali – paní Jano, mohla byste…atd.