zjentek

Co je to za člověka, který pije vodu a káže víno?

Nejlepší odpověď
Klaproth

To je pokrytec.

Další odpovědi
Kepler

Majitel vinotéky – abstinent.

annas

Víno káže, vodu pjie – je přísloví, u něhož je nezjištěný původ. Objevuje se zřídka. Častejší je to opačné – Káže vodu, pije víno.
viz archiv
 http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/v-kterem-dobe-asi-vznikl-vyrok-kaze-vodu-pije-vino-kterou-vlastnost-temito-slovy-pojmenovavame

Dá se říct, že je to člověk, který něco říká, tvrdí, ale nechová se podle toho. Ale je vstřícný, nabízí ostatním to lepší. Třeba šetří své zdraví, bere to jako „charitativní“ akci., chce být chválen, vždyť přece platí, že ve víně (je) pravda, ve vodě (je) zdraví…

Nebo myslí na Werichova slova

"Kdo víno má a nepije,
Kdo hrozny má a nejí je,
Kdo ženu má a nelíbá,
Kdo zábavě se vyhýbá,
Na toho vemte bič a hůl,
To není člověk to je vůl….

Nebo zná toto přísloví.

"Pri prvom pohári pije muž víno, pri druhom víno pije víno, pri treťom víno pije muža. (Japonské príslovia)

Nebo
„Lepšie je piť vodu v čase radosti, ako víno v čase smútku.“ (Slovenské príslovia)

anonym

Prý je to Babiš podle paní Zelienkové:

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/doma­ci/410065-babis-kaze-vodu-a-pije-vino-rika-zelienkova-ktera-odchazi-z-ano.html

Dochy

Extrémně skromný, altruistický, či jinak postižený občan.

Cenobita

Kázat vodu a pít víno je pokrytectví, sám požívám výhod a chci aby se ostatní uskrovňovali. Václav Klaus „utahovali opasky“.

Podobné je i toto:

„Když nemají na chleba, ať jedí koláče“

Toto prý pravila Marie Antoinetta, z boží milosti královna francouzská, roku 1789, když jí vysvětlovali, proč se pařížský lid bouří.

Zde to však vyjadřuje odtržení od reality, Marie Antoinetta nedokázala pochopit co je to hlad. Častý to případ českých „politiků“.

anonym

To jsou vesměs naši politici.Něco jiného říkají a něco jiného dělají.
Hlásí se k revolučnímu heslu NEJSME JAKO ONI, ale jsou ještě horší než ONI.Sami komunisti neměli takové výhody co mají dnešní poslanci.

Kepler

Klaproth, Cenobita: nevšimli jste si, že úsloví bylo záměrně překrouceno!

xxx3

ano, je to sice naopak, ale zůstává tam ten princip – člověk vyžaduje po jiných něco jiného, než sám dělá.

Kepler

Ale v tomto případě to je opak pokrytectví.

zjentek

To snad není možný. Chcete mi jako říct, že když se zeptám co pije kráva, tak 70% účasti odpovědí řekne- mlíko? Zatím teda Kepler nominace, no.

Dochy

Ne, těch co řeknou mléko bude víc (alespoň pokud dopředu nebudou tušit čertovinu). Také jsem se kdysi nachytal 😉