annas

V kterém době asi vznikl výrok „káže vodu, pije víno“? Kterou vlastnost těmito slovy pojmenováváme?

Dost často se zde tato slova objevují. Včera je citoval barbakan. V liště jsem nenašla původ těchto slov.

Nejlepší odpověď
vagra

Ve středověku měla hlavní slovo ve společnosti církev. Ten, kdo popíral autoritu církve a neuznával její neomylnost, byl označen za kacíře, pronásledován, mučen a často i popraven (například učenci nebo „čarodějnice“).
Přestože církev vyžadovala od věřících dodržování božích přikázání, mnoho jejích členů se jimi neřídilo a tehdy vznikl Vámi uvedený výrok.

Zdroj: přeloženo a upraveno z-http://www.os­kole.sk/?id_cat=­8&clanok=15592

Další odpovědi
rosinka

Pokrytectví

hanulka11

Myslím, že vzniklo už hodně hodně dávno i bibli se kritizovalo káží vodu pijí víno o kněžích .......
to bylo vždy a bude ,že ti co nejvíc kritizovali ,sami pak tutéž věc dělali

Drap

Taky si myslím, že je to spojeno s křesťanstvím , snad je původ někde v husitství při snahách reformovat církev