pan X

Jak vznikla tato 2 slova?

Jak vzniklo slovo harant a lékařská kúra?

Nejlepší odpověď
annas

Na haranta jsem odpovídala – viz odkaz

Slůvko harant vnímáme jako lehkou nadávku dětem. Slovník spisovného jazyka českého říká, že jde o expresívní výraz z obecné češtiny a mezi příklady použití tohoto slova uvádí věty: „mít pět harantů“ , „zpropadení haranti“. Význam – dítě, které tropí hluk, zlobivé dítě. Původně nechtěné dítě.

  1. Slovo jako nadávka harant vzniklo podle jména K. V. Haranta (příbuzného K. Haranta z P. a B.), který potlačil v 17. století selskou vzpouru v severních Čechách. Díky jeho brutalitě se slovo harant stalo synonymem pro nezvedené výrostky a také nadávkou, která vydržela až do dnešních dnů.
  2. Další teorie vzniku.

Podle první z nich slůvko harant vzniklo přidáním koncovky -nt ke starému citoslovci hara, což byl bojový pokřik.
Podle druhé. Harant pochází z nářečního hadrabant, které je z původem německého drabant či trabant, tedy člen tělesné stráže, dnes bychom řekli bodygard.
A úplně poslední teorie říká, že harant nejspíš souvisí se slovesem hárat, s jeho původním významem „prudce, skokem jít či jet“. Slova harant má několik teorií, každá jiná a každá možná.
Staročeské slovo kohout pochází z něm. Hahn a jeho původ je uveden takto ve Staročeském slovníku.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-harant

kúra ‘soustavná léčba’. Z lat. cūra ‘léčení,
péče’ ke cūrāre ‘pečovat, léčit’.

Rejzkův Etymologický slovník