bolak

Co je to „vajzerábe“?

úryvek z jednoho komentáře Při pohledu na „Dinzbírka“-tohoto nebojácného"obhájce práv" utlačovaných menšin mi hrknou slzy do očí a říkám si-tohle je ten správný a typický výplod a představitel „americké kultůry"a demokracie-mužná tvář,hrdý až zasněný pohled do dáli,v jehož vizi je lepší budoucnost a spravedlivější svět pro rasově utlačovanou menšinu,strádajíci porozuměním ,vstřícnosti,láskou a úctou k jejich "kultuře“,zvykům-místo toho se nesnášenliví „vajzerábe“ do nich neustále navážeji neopodstatněnými pomluvami a urážkami,tvrzením že jsou líni,nechtějí pracovat, kradou, zneužívaji sociálni systém,vše kolem sebe ničí-a od toho je tu náš „hrdina“,který vzal na sebe zodpovědnost,že to vše „spravedlivě“ napravi-a ouhá-jeho nejbližší spolupracovníci mu vezmou „roha“ a nechají ho na bojišti samotného- samoučkého-pro nás občany by ideálni stav byl,kdyby mu „svitlo v makovici“ a s nimi zmizel i ON, bez nebezpečí že se někdy v budoucnu jim podobní darmošlapové vrá­ti.

Nejlepší odpověď
annas

Ještě k užívání fráze v češtině.

V češtině „vajserabe“ = frazém bílá vrána = původně pomenování pro nějakou zvláštní nebo mimořádnou, výjimečnou osobu, která se odlišuje pozitivně, jak uvádíi např. Česká mluvnice.. Opakem je černá ovce.

Dnes. frazém bílá vrána obecně označuje osobu výjimečnou, nebo jedinečnou, osamocenou ve skupině, ale bez konkrétního hodnocení či významu.

Někdo je bílá vrána, tedy výjiímečný, ale bez kontextu nepoznáme, zda ve významu pozitivním nebo negativním.

V uvedeném textu jde o nesnášenlivé „vajserábe“, kteří jsou výjimeční svým negativním postojem.

Takže původní význam rčení se rozšířil, další vývojová tendence češtiny. .

Další odpovědi
ivzez

der weise [vajZe] Rabe [rábe] ► moudrý havran

der weiße/weisse [vajSe] Rabe ► (přeneseně) bílá vrána, vzácný/řídký jev

der Rabe ► havran

dudu

Bílá vrána.