dust8

Co je to thoriový mikroreaktor?

Nejlepší odpověď
Kepler

Mohl by to být malý jaderný reaktor, který se vejde na náklaďák a je schopen dodávat řádově 1 MW výkonu. Vím o takových mikroreaktorech používaných v armádě USA, kde se ale používá méně obohacený uran. Ostatně thorium je radioaktivní prvek, takže může sloužit stejně.

Další odpovědi
Edison

Takový mikroreaktor si představuji zhruba velikosti větší domácí ledničky. Používají se na lodích, ponorkách a v éře SSSR tam zkoušeli postavit i letadlo na jaderný pohon. Ledadlo bylo hotové, jen ten reaktor tam nedali. Přišli na zásadní problém, který na lodích není a to je izolace reaktrou, která byla pro letadlo neúnostná. Možná by se dal vyrobit i menší reaktor, problém se stíněním ovšem zůstává pořád stejný.