Co je to tempomat?

Chtel bych vedet co je to tempomat. dekuju za odpoved

Nejlepší odpověď
dave09

Tempomat je vcelku užitečné zařízení, které umožní nastavit řidiči rychlost, kterou automobil automaticky jede.

Jedná se o nadstandardní vybavení automobilů, které se hodí především při delších cestách.

Další odpovědi
cardiss

Tempomat je nadstandartní vybavení vozu. Při jeho zapnutí vůz udržuje nastavenou rychlost. U některých vozů ji lze upravovat a některé vozy dokážou při přiblížení k jinému vozu tuto funkci automaticky vypnout a zpomalit.

Dandi

Přesně tak jak píší kolegové…tempomat udržuje nastavenou rychlost. Při dotyku pedálu brzdy nebo spojky se pak automaticky vypíná. Novinkou jsou pak adaptivní tempomaty, u kterých se nenastavuje rychlost vozidla, ale vzdálenost mezi vašim vozidlem a vozidlem před vámi.

Krugerka

Tempomat je zařízení, sloužící k udržování nastavené rychlosti jedoucího vozidla. Je vybaven vyhodnocovací elektronikou, která porovnává aktuální rychlost vozu s rychlostí nastavenou a na základě těchto údajů pomocí elektrického servomotoru ovládá polohu škrtící klapky (plynu) motoru. Jízda s tempomatem výrazně přispívá (zvláště na dlouhých tratích) k pohodlí řidiče a příznivě ovlivňuje ekonomiku jízdy vozu (tempomat nemá „těžkou nohu“).