samicek333

Co je to šlajsna?

Ahoj, co je to šlajsna?

Nejlepší odpověď
annas

lodní propust
Doplňuji:
Příklad. Šlajsna = vorová propust Malšovického jezu je jedinou možností, kde lze v Hradci trénovat na skutečně tekoucí vodě.
http://www.vksla­viahk.cz/Tlacit­ka/slajsna.htm

Další odpovědi
tom004

Mimo uvedených funkcí,se šlajsny využívalo/á,k re­gulaci výšky hladiny vody nad ní(jezem). Protože u většiny jezů byla buď malá vodní elektrárna nebo mlýn,tak se právě pomocí vložených fošen do šlajsny zvedala hladina vody nad jezem,a následně se využila pro tato zařízení.Zadržování vody se hodilo hlavně v letech s malou srážkovou činností,a hlavně mlýny mohli zpracovat obilí po žních.

hanulka11

to je lodní propusť
Doplňuji:
Zde třeba dodat, že nejde o nějakou propust v lodi, nýbrž o upravenou část říčního jezu ke splouvání vorů a lodic po proudu bez nebepečí pádu z výšky

bolak

Když se sjíždí na lodi jez, tak zatímco ta voda na většině místech toho jezu zničeho nic přepadává dolů (točí se, vaří se), tak uprostřed jezu se vytváří takový jazýček, který se postupně zužuje a svažuje a vytváří schůdnější cestu přes jez. V tomhle místě většinou vodáci sjížděj jezy, protože je tam nejmenší šance že se vymáchaj. Tak tohle by měla být ta šlajsna, alespoň tak mi to kdysi vysvětlovali profíci během mojí třicetiminutové vodácké kariéry.

Pokud bych si to náhodou pamatoval nepřesně nebo dokonce špatně a byl tu nějaký vodák který by to uměl vysvětlit lépe, tak se omlouvám.