dust8

Co je to rozkol?

Nejlepší odpověď
annas

„Nesoulad, rozpor, roztržka, rozvrat: názorový rozkol mezi rodiči a dětmi; došlo k rozkolu v politické straně“

  • porušení jednoty rozdělením na dvě části, rozdvojení, roztržka způsobená rozdíly smýšlení, názor
    • rozkol, zřídka raskol (v ruském prostředí) náboženská sekta rozkolníků, schizma."

Původ slova schizma – lat. schisma – rozdělení, rozdělení, spor; rozkol v náboženské organizaci, církev, termín odvozený z řeckého jazyka.
https://www.pro­za.ru/2012/03/­03/1096

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=rozkol

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Původ slova
předpona roz = něco oddělit rozdělit

klátit = bodatl, zabíjet, skolit, vrazit, něco špičatého např. do zvířete, štípat dřevo atd.

Takže něco rozdělit, vrazit mezi něco či někoho klín – tedy vznikne rozkol., původně rozkolenie.

Ad Bobek,

mohl byste prosím k etymologii vkládat odkazy? .

Jinak rozkol vzniká pro nesoulad. Rozštěp není synonymum pro rozkol. To, že někdy v indoevropštině mají slova podobný základ, nemusí být.synonyma. .

rozštěp – rozdvojení, (kniž.) rozpolcení x rozkol – rozvrat, roztržka,nesoulad .

Další odpovědi
Bobek 2

Etymologicky je to v podstatě synonymum slova „rozštěp“, od slovesa klát (známe slova kláda, rozeklaný atd.). V církevním jazyce se to používá jako ekvivalent slova schizma. V zásadě se to používá hlavně tehdy, když se nějaká organizace nebo názorový proud rozpadne na dvě nebo víc částí, které obě (všechny) mají ambice být pokračovateli té původní (jinak by šlo o pouhý odpad či odštěp). Dalším synonymem může být slovo rozvrat.

annas

Ad Bobek,

synonymum pro rozkol – rozpor, rozvrat, roztržka, nesoulad

rozštěp – prozdvojení, (kniž.) rozpolcení

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/rozkol