Altair-AC

Co je to precizní symetrie?

Jeden historický zámek byl popsán jako ,,precizně symetrický."

Ona snad symetrie není sama o sobě precizní? Nebo jen autoři chtěli zdůraznit symetrii? Jelikož podle mě neprecizní symetrie je asymetrie, tak jsem ZMATEN.

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že tato precizní symetrie souvisí s tzv. zlatým řezem..

I jiné stavby, obrazy, fotografie atd. mohou být precizní, ale třeba se nepatrně odchýlí od zlatého řezu. Laik to nepozná.

V minulosti jsem vložila otázku na zlatý řez.
Kdo vymyslel tzv. zlatý řez? Proč se říká, že je znakem dokonalosti?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-vymyslel-tzv-zlaty-rez-proc-se-rika-ze-je-znakem-dokonalosti

Z jiného zdroje

" Zlatý řez – málo zjevný avšak o to více skrytý – nalezneme všude kde je harmonie, symetrie a rovnováha. Tento božský poměr nám od nepaměti říká, že každá malá část je neoddělitelnou částí většího celku, kdy vše je v dokonalé harmonii. Říká nám, že celek je k větší části v přesně stejném poměru jako větší část k části menší. Říká nám, že mikrokosmos (člověka) není oddělen od makrokosmu (fraktálního a zároveň holografického vesmíru).

Zlatý řez je nadčasový esoterický symbol všech věků. Všude v přírodě se v mnoha podobách objevuje tento tajemný kód – božský princip. Jde o takzvaný symbol skrytý nejen v dynamických principech božské přírody, symbol posvátné tvořivosti.

Někdo jej může nazývat jednotícím principem vesmíru, univerzálním zákonem, posvátným řezem, zlatou proporcí, klíčem k fyzice kosmu, a možná nebude daleko od pravdy.

Někdo jiný zas nazývá Zlatý řez ,,archandělem života“. Například Johannes Kepler, německý matematik, astronom a astrolog, který celý svůj život hledal důkazy o ,,božském díle“, pojmenoval Zlatý řez jako ,,drahý šperk“.

Ovšem pravda je, že tento božský poměr nalezneme v širších souvislostech v celém vesmíru, v přírodě, v proporcích člověka, v architektuře a v umění.

Zlatý řez je matematické pravidlo často používané umělci, malíři, sochaři atd.

Mnoho malířů zakomponovalo Zlatý řez do svých děl, tím se jim podařilo jakoby zhmotnit princip harmonie, symetrie a rovnováhy. Malíři či sochaři jistě ne náhodou vnímají svět kolem sebe poněkud jinak než je běžné. Do svých děl mnohdy zakomponují onu vyšší, nelehce poznatelnou inteligenci. Nejednomu malíři se podařilo dosadit do geniální rovnice Zlatého řezu nekonečný vesmír jako celek a všechny jeho součásti, včetně člověka." atd.

https://www.psycho­logiechaosu.cz/zla­ty-rez/

Další odpovědi
Edison

Může existovat symetrie falešná, třeba díky optickému klamu, nebo asymetrie, která není na první pohled patrná.

Kepler

Asi je to tak, jak píšeš. Autoři prostě jen chtěli zdůraznit symetrii jako výraznou vlastnost na pohled (i když ve skutečnosti a do detailu zámek přísně symetrický určitě není). Mě spíš mate a ťukám si na čelo, když někdo řekne, že vypil VĚTŠÍ PŮLKU flašky.

zjentek

Alita: bojový anděl- tak tomu já říkám symetrie a PRECIZNÍ! A i když třeba nemá ty orgány navržený tak, jak by si chlap představoval, nevadí. Stejně bych ji bral i tak! (;

aliendrone

Pokud nejde o blundr typu „kulatý kruh“, tak se domnívám, že annas na to kápla. V architektuře se velmi často používají více či méně nápadné poměry jako je „zlatý řez“ či „zlatý úhel“. Např. středověcí stavitelé byli doslova posedlí těmito poměry, ale využívají se zhusta dodnes.

Objasním to – nakresli si nějakou zvlněnou čáru, podél ní osu souměrnosti a sestroj symetrickou čáru. Povšimni si, že zuby na originální křivce nemáš stejně dlouhé (některé jsou delší, jiné kratší), jejich paty i vrcholy se od osy různě vzdalují/přibližují případ od případu atd., takže i když zrcadlová křivka bude OPRAVDU symetrická, přeci jen to nebude vypadat tak, jako když za křivku zvolíš např. pravidelnou sinusoidu, chápeš? A tohle může jít do čím dál větší hloubky, kterou nevnímáš přímo, nýbrž podvědomě (podobně jako „zlatý řez“ či „zlatý úhel“), na což se MOŽNÁ snaží popis upozornit.

Znovu opakuji – POKUD nejde o blundr jako „No je tam takové kulaté kolečko!“ ;) :D :D