Avatar uživatele
Zlatý

Kdo vymyslel tzv. zlatý řez? Proč se říká, že je znakem dokonalosti?

J. Johannes Kepler řekl: "Geometrie má dva poklady: Pythagorovu větu a zlatý řez. První má cenu zlata, druhý připomíná spíše drahocenný kámen."

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

O zlatém řezu
Dejme tomu, že jste velcí 1,80 m. V jaké výšce se nachází váš pas? To je jednoduché: mnozí vědci věří, že je člověk vystavěn podle zlatého řezu. V tom případě Váš pas dělí vaše tělo ve zlatém řezu. Tedy… moment, hned to spočítáme.

Bod dělí vzdálenost ve zlatém řezu, jestliže oba poměry jsou stejné, totiž nejdříve celková vzdálenost k větší části a pak větší část k menší. Bod, který dělí vzdálenost ve zlatém řezu, leží přibližně v 62 % vzdálenosti. Skutečně poměr 1 : 0,62 je přibližně stejný jako 0,62 : 0,38.

Poměr lze určit i přesně a pak dostaneme = 1,618… Tedy přesněji, dělící bod leží v 61,8% celkové délky.

Zlatý řez pochází již od Eukleida a měl také význam v matematice (například diagonály pravidelného pětiúhelníku se protínají ve zlatém řezu), ale skutečně populárním se stal zlatý řez teprve v 19. a 20. století.

Byl tehdy hromadně objevován, částečně asi díky sugestivitě svého názvu: nejdříve v umění. Čím krásnější a klasičtější bylo umělecké dílo, tím spíše v něm byl hledán – a nalézán – zlatý řez. Jedním z děl klasického umění je Parthenón na Akropoli, a poměr jeho šířky k výšce odpovídá zlatému řezu. I u Cheopsovy pyramidy, Dómu ve Florencii a – samozřejmě u Mony Lisy byl zlatý řez také objeven.

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:DbErpSS YDSIJ:is.muni.cz/th/128853/ped f_m/dipl.prace_Kotkova.doc+Kdo +vymyslel+tzv.+zlat%C3%BD+%C5% 99ez&cd=2&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

V období renesance se zlatým řezem zabývali i slavní malíři Leonardo da Vinci a Albrecht Dürer, kteří jej zkoumali a využívali při kompozici obrazů. Jejich obrazy jsou i díky využití zlatého řezu dodnes obdivovány pro svou vysokou uměleckou a estetickou hodnotu. Tajemství harmonie těchto krásných obrazů je zdánlivě jednoduché – objekty nebo důležitá místa na jejich plátnech se nacházejí ve zlatém řezu, nikoliv ve středu obrazu…
Již starověcí matematikové se zabývali hledáním nejkrásnějšího poměru stran obdélníku, trojúhelníku a dalších geometrických těles. Jejich učení využívali zejména architekti, kteří podle něj stavěli pyramidy a chrámy, které dodnes obdivujeme pro jejich krásu a eleganci. Tento poměr, později nazvaný zlatý řez, či z něj odvozené křivky, lze nalézt i v přírodě. Příkladem mohou být šnečí ulity nebo uspořádání jader slunečnice – jednoho z nejfotografovanějších letních motivů…

Zdroj: http://blog.zoner.cz/zlaty-rez -ve-fotografii


Avatar uživatele
Zlatý

řez
Zlatý řez je pojmem týkající se kompozice. Jde o přímku dělící danou plochu tak, aby výsledek působil na lidské oko co nejestetičtějším dojmem. V praxi se zlatý řez používá např. pro umístění výrazné dominanty (nápadného prvku) v grafice, na webu zejména v záhlaví stránek.

Zlatý řez nejsnáze zjistíme rozdělením strany v poměru 0,62 : 0,38 (po zaokrouhlení, ve skutečnosti 0, 618033988749894848204586834365 6 atd.). Pokud vzniklým bodem vedeme přímku, rozdělí naši plochu právě v poměru zlatého řezu. Pokud takto rozdělíme všechny strany, získáme čtyřikrát tzv. zlatý bod. Ten je optimální pro umístění malých, ale hmotně působících prvků v kompozici

Zdroj: http://www.adaptic.cz/znalosti /slovnicek/zlaty-rez/


Avatar uživatele
Zlatý

Jako zlatý řez se označuje poměr o hodnotě přibližně 1,618. V umění a fotografii je pokládán za ideální proporci mezi různými délkami.
Již nejméně od renesance využívají zlatý řez umělci ve svých dílech, zejména ve formě tzv. zlatého obdélníku, ve kterém se zlatý řez vyskytuje jako poměr stran. Zlatý řez prý totiž působí esteticky příznivým dojmem

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Z lat%C3%BD_%C5%99ez


Avatar uživatele
Zlatý

Zlatý řez je alfou a omegou kompozice ve fotografii a v malířství.
I když vyjímky potvrzují pravidlo a někdy se uplatní i středová kompozice.
Rozdělění na cca třetiny je zdůvodňováno tím, že první pohled člověka není na střed obrázku , ale jeho oči sledují obraz od některé strany.

Přikládám ukázku kompozice zlatého řezu.
4 body zlatého řezu jsou průsečíky všech přímek na obrázku.

Zdroj: http://picasaweb.google.com/mo soj3/ZlatyRez?authkey=Gv1sRgCM 6au8j0sdzVtwE#


Avatar uživatele

Přirozené poměry veličin. Autor - ten nahoře?

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1384
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 939
Zlatý led 719
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.