Avatar uživatele
mosoj

Co je to percentil?

Dokáže někdo (nikoliv odkazem) vysvětlit percentil?

Vnuk se zúčastní srovnávacích zkoušek.
Doplňuji:
Tak jsem to již našel ve srozumitrlném podání!!

Percentil vyjadřuje, jak se jednotlivý účastník umístil v rámci všech ostatních účastníků, nebo jinak vyjádřeno, kolik procent ostatních účastníků dosáhlo horšího výsledku než on (např. umístil-li se účastník na 93. percentilu, znamená to, že předstihl 93 % ostatních a jen 7 % ze všech testovaných bylo lepších než on). Pokud je znám i celkový počet testovaných, je možné díky percentilu určit i absolutní pořadí účastníka.

Děkuji všem za námahu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé, Alesh, arygnoc, ivzez, WeeBear před 4039 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
WeeBear

Procentuální ohodnocení konkrétní osoby (počítáme s tím, že nejvyšší ohodnocení je 100). 🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
arygnoc

bude to vyznievať zložite, ale je to jednoduché:

percentil

centil

  • v štatistike charakteristika (charakteristická vlastnosť) polohy rozloženia náhodnej veličiny, hodnota štatistickej variačnej rady, ktorá oddeľuje jej stý diel, jednopercentný kvantil, percentil. ( http://heureka.tym.sk/vys.php?… )

kvantil

  • fraktil

v matematickej štatistike hranica (číslo) rozdeľujúca štatistický súbor na časti s daným percentným zastúpením.

fraktil

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Alesh

Percentil je druh kvantilu viz odkaz, kde jak už název napovídá se objekt (v tomto případě statistický soubor) „rozseká“ na setiny. Předtím se musí setřídit (seřadit od nejmenšího hodnoty po největší). No a třeba 50. percentil je přesně uprostřed (má speciální název medián). Čili máš-li třeba soubor známek (seřazeno): 1,1,1,1,2,2,2, pak mediánem je ta 4. jednička (pro srovnání průměr je skoro 1,5). Pokud je počet hodnot v souboru sudý, pak se ty dvě prostřední zprůměrují, čili 1,1,1,1,2,2,2,2, medián je 1,5 (průměr 4. a 5. čísla). Obdobně se pracuje s percentilem.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kvantil

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce