jana91

Co je to debolševizace?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Víte, kdo je bolševik? ¨

Původně jde o výraz, který souvisí s členy ruské sociálně demokratické strany. V této straně jich byla většina.. Později komunisté.

Bolševici byli vedeni Leninem, – vycházeli z mylšenky diktatury proletariálu, socialistické revoluce atd.

Tento výraz se později objevil jako hanlivý pro komunisty i v ostatních zemích.

Bolševizace
Kolem roku 1930 proběhla ve světě tzv. bolševizace strany, tedy změna politické orientace komunistických stran pod vlivem KS Sovětského svazu (tedy bolševiků). Bylo to na sjezdu Komunistické internacionály v roce 1924.

V Československu bolševické křídlo vedené Klementem Gottwaldem zvítězilo v roce 1929 na 5. sjezdu KSČ. .

Opakem je de-bolševizace, tedy zbavení vlivu komunistů (bolševiků) ve vedení státu a zákaz šíření komunistických myšlenek.

U nás úplná debolševizace neproběhla, KSČ byla přejmenovaná na KSČM a její zástupci jsou členy Parlamentu.

Další odpovědi
Kepler

Tak jako je deratizace vyhubení krys, je debolševizace zbavení společnosti bolševiků. Podobně i denacifikace. Přesněji řečeno zbavení bolševiků, resp. nacistů, politické moci.

Edison

De-: Od-

Odboševizování

Obdobně denacifikace, dezinfekce, desinsekce, deratizace…

aliendrone

To je něco, co se zde důsledně neprovedlo. (tím „důsledně“ myslím věšení na lampách za potlesku samopalů) Na druhou stranu, POKUD by se to důsledně provedlo, tak se zbytek Čechů může nastěhovat do uvolněných bytů v Praze. Ergo v praxi nerealizovatelné, ale zkusit se to mělo alespoň v menším měřítku – pro výstrahu ostatním. Jenže.. zvítězila „pravda a láska“, takže smol pachol a podle toho to také vypadá. :(

hapiky

To lze přirovnat jako vykonání velké potřeby. Spláchnete a je na nějakou dobu klid.

aliendrone

annas>>> Jde o častý omyl, bolševiků bylo v ruské socdemdělstraně MÉNÉ! ;) :)

annas

Napřed ano, ale pak se jejich počet zvýšil. Nebo se to tak uvádí, že zvítězilo to lepší jádro.