Retko

Co je to a la carte??

Popiste nejak srozumitelne, prosim

Opak, apod.

Diky

Nejlepší odpověď
Damiana

Používá se to v restauracích – prostě výběr z jídelního lístku.

To Quentos: Omyl! Je to právě naopak! „Systém“ nabídky à la carte je právě v tom, že nabízí jídlo kompletní. Třeba ke zmiňovanému steaku je již vybrána příloha podle šéfkuchaře. Pozor na to v Blavě, aby ti nepřinesli dvojitou nálož (třeba) kroket! 🙂

http://www.ko­ishi.cz/cz/ji­delni-listky/a-la-carte/

Další odpovědi
quentos

Ujalo se to ve zúženém významu: http://www.slovnik-cizich-slov.net/a-la-carte-ala-kart/
Znamená to, že si objednáte jídlo z jídelního lístku tak, jak je tam napsané – tedy bez přílohy (např. samotný steak, tj. bez přílohy, bez brambor, bez zeleniny, zkrátka bez ničeho – steak a la carte, tak, jak je samotný uveden „na kartě“, tedy na jídelním lístku).

Ve francouzštině má výraz ještě obecný význam „na kartě“, popřípadě „na mapě“. Do češtiny přešlo jen v kontextu stolování.
Doplňuji:
Damiana: díky, v tom případě mají v agl. wikipedii chybu, což není ostatně nic překvapujícího … tvrdí tam to, co jsem napsal…

Zdroj: http://en.wiki­pedia.org/wiki/%C3%80_la­_carte

mojitek

ono je to jedno,jestli v menu je uvedeno s přílohou nebo bez.Opakem a la carte je,že všichni nebo převážná část konzumentů dostane stejné jídlo-např. oslavy,svatby atd. Je to z praktického důvodu: kuchař/i by nestačili připravit jídlo tak aby všichni jedli naráz u jiných než hotovkových jídel.

Andrés

Opakem ještě může být denní menu, tedy menu, které se podává v době oběda. Toto se nenachází v jídelním lístku nýbrž je vypsané třeba na tabuli.