DC

Co je spravně: Jana se na mě podívala a) těmi svými modrými oči b)těma jejíma modrýma očmi c)těmi jejími modrými oky

Nejlepší odpověď
annas

Ani jedna z variant v otázce není správná. Stejně tak odpovědi. Jde totiž o zbytky dvojného čísla – párové orgány.

U tvaru „očima“ (uvádí ocko) chybí přívlastky, v nichž s často cyhbuje. Takže která varianta platí?

Správně má být:
Jana se na mě podívala těma svýma modrýma očima.

Další odpovědi
Elis Pokorná

Ani jedno. Správně to má být Jana se na mě podívala těma jejíma modrýma očima. Ale pokud si MUSÍŠ vybrat tak za c) –

Evasky

Podle mě c)

anonym

Ať tam dáš jakékoliv přívlastky, tak se Jana na Tebe bude dívat pořád očima.

Dochy

volil bych b), ale s očima.
oči a oka jsou dvě různá slova. Oky se na mně může koukat pouze pokud stojí za drátěným plotem, nebo pokud si zrovna přetahuje svetr přes hlavu.