Avatar uživatele
Registrovaný

Co je solární a co lunární rok?

co je solární a co lunární rok?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Z pohledu pozorovatele na zemi se slunce, měsíc a hvězdy otáčejí kolem země. Když se podíváme na noční oblohu, po určitém časovém intervalu si všimneme, že měsíc a hvězdy se pohybují společně směrem na západ. Po několika dnech pozorování bychom ale viděli, že pohyb měsíce je oproti hvězdám o něco pomalejší. Matematicky vyjádřeno, hvězdy opíší kolem země každých 24 hodin celou kružnici, tedy 360°. Měsíc se ale každým den zpožďuje oproti pohybu hvězd asi o 13°. Z celé kružnice opíše pouze kolem 247°. Pokud budeme polohu měsíce zaznamenávat každý den ve stejnou dobu, zjistíme, že tímto obráceným pohybem projde za necelý měsíc všemi znameními zvěrokruhu.

Podobný úkaz platí i pro slunce, ale protože hvězdy září příliš slabě a nejsou vidět během dne, nemůžeme si tohoto jevu všimnout pouhým okem. Kdybychom mohli vidět slunce a hvězdy zároveň, pozorovali bychom podobný posun slunce ve vztahu k hvězdám jako u měsíce. Tento zpětný pohyb vůči pozadí hvězd je mnohem pomalejší, zhruba 1° za den. Slunce tímto způsobem projde všemi znameními zvěrokruhu za 1 rok.

Dny, měsíce a roky můžeme definovat dvěma základními způsoby:

1. podle pohybů měsíce
2. podle pohybů slunce.

Védský solární měsíc určuje dobu, za jakou slunce projde jedním znamením zvěrokruhu. Zvěrokruh má 12 znaků, z nichž každý vymezuje úhel 30° (12×30° = 360°). Slunce projde se zpětnou rychlostí 1° za den jedním znamením zvěrokruhu za 30 dní (30,4 dne přesně). Dvanáct takových měsíců tvoří jeden solární rok, tedy o něco více než 365 dní. Jinými slovy solární rok vymezuje dobu, za kterou se slunce vrátí do téhož znamení zvěrokruhu. Takový rok je synchronní s ročními obdobími.

Pojetí lunárního měsíce a roku je o něco komplikovanější. Védský kalendář definuje lunární měsíc v termínech fází měsíce (úplněk, nov apod.). Když se slunce a měsíc ve zvěrokruhu přibližují, ozářená část měsíce se od pozorovatele na zemi odvrací. Proto měsíc vidíme jako zmenšující se srpek. Naopak když se slunce a měsíc nacházejí ve zvěrokruhu proti sobě, vidíme měsíc v úplňku.

Ve vaišnavském kalendáři měsíce začínají úplňkem a trvají do dalšího úplňku. Jeden takový měsíc je dlouhý zhruba 29,5 dne. 12 takových měsíců (jeden lunární rok) potom trvá 354 dní. Tento lunární rok je o 11 dní kratší než solární rok. Je synchronní s fázemi měsíce, ale již neodpovídá změnám ročních období, které určuje pohyb slunce. Další lunární rok začíná o 11 dní dříve. Aby tento kalendář odpovídal ročním obdobím, přidává se v něm každý třetí rok podle určitých pravidel ještě jeden měsíc.

Zdroj: http://www.harekrsna.cz/cvs/20 07/solarni_lunarni_kalendar


Avatar uživatele
Pokročilý

Lunární rok je o jedenáct dní kratší, než sluneční, měsíc nisan se tak každým rokem přibližuje k zimě. Protože ale nisan musí vždy připadnout na začátek jara, vkládá se dvakrát za sedm let (respektive sedmkrát za 19 let) mezi měsíce adar a nisan 13. měsíc, adar II., hebrejsky אדר שני adar šeni. Tento rok je nazván ibur (עיבור, dosl. „obtěžkán“). V devatenáctiletém cyklu se jedná vždy o roky 3, 6, 8, 11, 14, 17 a 19. Tato praxe byla prováděna již za dob druhého chrámu. Přestupný rok může trvat 383, 384 nebo 385 dní.

Solární (sluneční) rok - začátky ročních období, tzv. "předěly":

21.03. - jarní rovnodennost (začátek jara)

22.06. - letní slunovrat (začátek léta)

23.09. - podzimní rovnodennost (začátek podzimu)

21.12. - zimní slunovrat (začátek zimy)

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/S ol%C3%A1rn%C3%AD_kalend%C3%A1% C5%99


Avatar uživatele
Pokročilý

Solární rok se řídí dle pohybů slunce, lunární rok dle pohybu měsíce.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 1084
Zlatý annas 824
Zlatý Kepler 645
Zlatý beer 514
Zlatý mosoj 453
Zlatý hanulka11 447
Zlatý marci1 380
Zlatý www 357
Zlatý gecco 235
Zlatý zjentek 223

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.