Spartakus

Co je pro mě syn bratra mého dědy?

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si ujasnit vztahy.

Strýc (teta) = jsou sourozenci rodičů.
Prastrýc ( prateta) sourozenci prarodičů, tedy dědy a báby.
Váš prastrýc má syna, ten je pro rodiče bratranec.

Když má dědeček bratra, je to váš prastrýc, čili strýc vašeho otce (matky), což znamená, že je to bratranec vašeho otce (matky). Tímto příbuzenským vztahem bych skončil, pokud byste chtěl mermomocí pokračovat dál, pak je to váš prabratranec.

Osoby, které jsou dcerami či syny bratranců vašich rodičů nebo dětmi vašich rodičů či prarodičů, prostě nemůžeme jednoslovně pojmenovat. Vždy musíme volit nějaké opisné vyjádření. Ale vzhledem k tomu, jak málo se v praxi prabratranec a prasestřenice vyskytuje, můžeme říci, že potřeba takového pojmenování zřejmě není velká. Jednoduše řečeno, takto vzdálené příbuzenské vztahy většinou nepotřebujeme nijak pojmenovávat. Alespoň ne často.

http://www.roz­hlas.cz/plzen/ja­zykovykoutek/_zpra­va/prabratranec-a-prasestrenice--908155

Další odpovědi
anonym

Prastrýc? :-O
Doplňuji:
neee, je to strýc :)

marci1

Strýc.
Doplňuji:
Prabratranec by se ani nedalo někomu říkat, říkám mu strejdo. 🙂