Co je pravdy na tom, že jsou hliníkové přibory závadné k používání?

Nejlepší odpověď
annas

Určitě už zde tato otázka byla.

Zdraví nebezpečné je i používání jakéhokoli hliníkového nádobí (příbory, kastroly, pánve, čajové konvice, tlakové hrnce, kávovary, alobal apod). Hliník přechází ve stopovém množství do požívané potraviny. I tato malá množství se v těle postupně hromadí. Hliník nejvíce poškozuje právě buňky nervové soustavy, působí postupně ztrátu paměti a poškozuje schopnost myšlení.

http://zdrava-vyziva.doktor­ka.cz/skodlive-latky-v-potravinach/

--
Trochu jiná informace.

Přestože hliníkové příbory z většiny restaurací a zejména školních jídelen zmizely, jejich prodej nebyl úplně zakázán. Setkáme se s nimi např. v některých bistrech a bufetech. Hliník se může z hliníkového nádobí uvolňovat pouze v kyselém prostředí, neměl by tedy být používán při přípravě kyselých pokrmů.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-pravdy-na-tom-ze-jsou-hlinikove-pribory-zavadne-k-pouzivani
Doplňuji:
Vložila jsem chybný odkaz. Patří
http://www.ec­most.cz/clanky/hli­nik.php

Z toho článku vyplývá:

Ekologové nemají hliník moc v oblibě. Není to ani tak z důvodu jeho zdravotní škodlivosti jako spíše velkého množství energie spotřebované při jeho výrobě z bauxitu a emisí škodlivin, které výrobu doprovázejí. Jen pro srovnání: na výrobu PET se spotřebuje 2,5krát, na výrobu pozinkovaného plechu dokonce 5krát méně energie. Budeme-li si tedy vybírat ze dvou stejných nápojů, z nichž jeden bude v hliníkové plechovce a druhý v PET lahvi, bude ten druhý rozhodně ekologicky šetrnější. To byl i hlavní důvod proč se Dánsko rozhodlo zakázat prodej piva a nealko nápojů v hliníkových plechovkách. Bohužel ale s tímto zákazem neuspělo u Evropského soudního dvora. Jen na konečném spotřebiteli tedy závisí jakou alternativu zvolí.

Všude se uvádí škodlivost hliníku ve vztahu ke kyselému prostředí.

Poměrně diskutovaným problémem je riziko používání hliníkového nádobí a příborů při přípravě a konzumaci potravy. Je pravda, že v podmínkách, kdy se potraviny běžně tepelně upravují i konzumují, je hliník nejstálejší a prakticky nerozpustný. V neutrálním prostředí běžné pitné vody o pH = 7 je hliníkový povrch perfektně stabilní a bezpečný.

Problém nastává, když je např. vařený pokrm okyselen octem. Kromě toho se v poslední době stále mírně zvyšuje kyselost pitné vody, především v důsledku kyselých dešťů. Pak může skutečně nastat situace, kdy se z hliníkových nádob bude uvolňovat hliník při každém použití a jejich rizikovost poroste[zdroj

http://ecka-databaze.doktor­ka.cz/barviva/hli­nik-e-173/

Další odpovědi
huxa

Je podezření, že se z nich uvolňuje hliník a tobě se následně dostává do těla.

HOLAS

O příborech nevím, vím jen o nádobách na vaření, že by se v nich nemělo vařit kyselé, to narušuje hliníkový povrch a vytváří sloučeniny, které jsou pro tělo škodlivé

cynique

Není na tom pravdy vůbec nic. Hliníkové příbory NEjsou závadné.

Všechny kecy o škodlivosti z různých pseudo-zdravotních serverů jsou hlouposti. Nic z podezření o toxicitě se nepotvrdilo. Koncem 70-tých let japonci vyslovili podezření na hliník jako etiologické agens Alzheimera, ale to se nikdy nepotvrdilo. A to se celkem intenzivně pátralo.

Hliník je třetí nejrozšířenější prvek zemské kůry. Jeho vplyvu na organizmus se nedá vyhnout. U člověka s normálně pracujícími ledvinami nic nehrozí. Denne se dostane do organizmu průměrně 7–9 mg.

Fáma o škodlivosti a toxicitě hliníku je „virál“, podobně jako to bylo se „zdravostí špenátu“. Hliníkové příbory i nádobí, jsou maximálně tak neestetické, ale toť vše. Nic se vám z nich nestane.

Aktuální znalosti o toxicitě jsou v odkazu:

Zdroj: http://www.at­sdr.cdc.gov/Tox­Profiles/tp22­.pdf

elektrikář

Něco na tom bude hliníkové příbory vyřadily školy a školky z provozu