Pavel CZ

Co je „p.m.“ a „a.m.“?

Co znamená, když v angličtině používají u zadání hodiny „p.m.“ a „a.m.“. Vím,že p.m. je odpoledne a a.m. ráno, ale co je to za zkratky?

Nejlepší odpověď
Carolin

Z latinského ante – meridies (před polednem) a post – meridies – (po poledni).

Další odpovědi
Lencis

ještě zajímavost 😉

Upozorňuji na zajímavost, která může zapříčinit časovou odchylku o 12 hodin, případně i o celý den. A to právě tím, že se v Americe rozhodli, že 24 hod. je moc a počítání zbytečně složité a zavedli AM a PM, tedy ante meridiem = před polednem a post meridiem = po poledni. Místo 14:50 tedy mají 2:50 PM a k dopoledním hodinám musíte přidat magickou koncovku AM (např. 11:20 AM). Z významu slov je ale zřejmý jeden problém – co dělat s půlnocí a polednem. Prakticky totiž 00:00 AM, 00:00 PM, 12:00 AM a 12:00 PM nedávají smysl. Proto se také doporučuje při udávání času v jízdních řádech o půlnoci používat 24 hodinový zápis (tedy 23:59 až 00:01) aby se zabránilo problémům se dny.

alenka901

V době rovnodennosti připadá východ slunce na 6 A.M. (ante meridiem, před polednem) a západ slunce na 6 P.M. (post meridiem, po poledni). Tento způsob počítání pronikal od první poloviny 16. století také do českých zemí a od 17. století se zde stal nejobvyklejším způsobem určování denního času. Protože se šířil do Střední Evropy z Německa, byl v jednotlivých zemích, kde nahrazoval postupně italské hodiny, nazýván německým časem nebo německými hodinami.

Dandi

Ante meridiem lat., dopoledne, v anglosaském počítání denních hodin doba od 0:00 do 11:59:59 evropského počítání. Naše půlnoc je tedy 12:00 AM. Druhá polovina dne se označuje jeko PM (post meridiem).

Post meridiem (lat.) – odpoledne. V anglosaském počítání denních hodin doba od 12:00 do 23:59:59 evropského počítání. Poledne je tedy 12:00 PM. Druhá polovina dne se označuje jako AM (ante meridiem).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/PM

Attack-design

je to 24 a 12 hodinový formát času