Avatar uživatele
Pavel CZ

Co je „p.m.“ a „a.m.“?

Co znamená, když v angličtině používají u zadání hodiny „p.m.“ a „a.m.“. Vím,že p.m. je odpoledne a a.m. ráno, ale co je to za zkratky?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? PO, macek, Johnnisek před 5216 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Carolin

Z latinského ante – meridies (před polednem) a post – meridies – (po poledni).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lencis

ještě zajímavost 😉

Upozorňuji na zajímavost, která může zapříčinit časovou odchylku o 12 hodin, případně i o celý den. A to právě tím, že se v Americe rozhodli, že 24 hod. je moc a počítání zbytečně složité a zavedli AM a PM, tedy ante meridiem = před polednem a post meridiem = po poledni. Místo 14:50 tedy mají 2:50 PM a k dopoledním hodinám musíte přidat magickou koncovku AM (např. 11:20 AM). Z významu slov je ale zřejmý jeden problém – co dělat s půlnocí a polednem. Prakticky totiž 00:00 AM, 00:00 PM, 12:00 AM a 12:00 PM nedávají smysl. Proto se také doporučuje při udávání času v jízdních řádech o půlnoci používat 24 hodinový zápis (tedy 23:59 až 00:01) aby se zabránilo problémům se dny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
alenka901

V době rovnodennosti připadá východ slunce na 6 A.M. (ante meridiem, před polednem) a západ slunce na 6 P.M. (post meridiem, po poledni). Tento způsob počítání pronikal od první poloviny 16. století také do českých zemí a od 17. století se zde stal nejobvyklejším způsobem určování denního času. Protože se šířil do Střední Evropy z Německa, byl v jednotlivých zemích, kde nahrazoval postupně italské hodiny, nazýván německým časem nebo německými hodinami.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dandi

Ante meridiem lat., dopoledne, v anglosaském počítání denních hodin doba od 0:00 do 11:59:59 evropského počítání. Naše půlnoc je tedy 12:00 AM. Druhá polovina dne se označuje jeko PM (post meridiem).

Post meridiem (lat.) – odpoledne. V anglosaském počítání denních hodin doba od 12:00 do 23:59:59 evropského počítání. Poledne je tedy 12:00 PM. Druhá polovina dne se označuje jako AM (ante meridiem).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/PM

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

je to 24 a 12 hodinový formát času

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek