ivzez

Co je »nepříčetnost rozpoznávací« a »rozpoznávací příčetnost«?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Rozpoznávací příčetnost > schopnost rozpoznávat důsledky svého konání.
Nepříčetnost rozpoznávací > stav, kdy osoba NENÍ schopna posoudit závažnost a dopad svého jednání.

Takže: nejprve se určí, v jakém stavu příčetnosti byla osoba.

  • plně příčetná >> bez polehčujících okolností
  • částečně příčetná (ovládací nebo rozpoznávací schopnosti byly pouze oslabené, ale ne vymizelé) >> soud přihlédne k duševnímu stavu (polehčující okolnost) > za své jednání je osoba trestně odpovědna a ke snížené příčetnosti se přihlédne pouze při ukládání trestu.
  • nepříčetná >> osoba není za takové jednání trestně odpovědná a nemůže být tedy trestně stíhána, resp. nemůže být uznána vinnou trestným činem.

Ale to je jen má osobní představa, z PRÁVNÍHO hlediska tedy může být naprosto zcestná! (kdo jednou zabředl do čtení právnické hatmatilky chápe) Jo a na snížené rozpoznávací schopnosti způsobené vlivem omamných látek (i omylem, nedbalostí) se NEBERE zřetel.

Další odpovědi
Rokio

aliendrone: Dobře jsi to vysvětlil, až na jednu nesrovnalost. Zmenšená příčetnost není polehčující okolnost, protože tím se nesnižuje nebezpečnost pachatele, ale viník může dostat trest pod spodní hranici trestní sazby a obvykle bývá v tomto případě nařízena i ochranná léčba.

aliendrone

Rokio >>> Striktně právnicky NEJDE o polehčující okolnost, nicméně v konečném důsledku má obdobný vliv na výši trestu, podobně jako polehčující okolnost. Venkoncem – je fuk, jestli si dostal žvýkačku od Pepy nebo od Honzy, hlavně že se žvýká, no ne? ;) :)

ivzez

K nepříčetnosti jsem zde našla toto:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-nepricetnost-ve-smyslu-trestniho-zakona