Roman

Co znamená nepříčetnost ve smyslu trestního zákona?

Nepříčetnost a co hraje v trestním zákoně?

Odpovědi
standa

Pokusím se o co možná nejstručnější odpověď.

Pokud spáchám nějaký skutek (např. trestný čin) ve stavu nepříčetnosti, pak za něj nemohu nést stejné následky (trest) jako kdybych stejný skutek spáchal v normálním stavu.

Při zkoumání (ne)příčetnosti se zjišťuje, zda pachatel činu byl v době spáchání schopen:

  1. ovládat své jednání a
  2. rozpoznat nebezpečnost svého jednání.

Otázka (ne)příčetnosti se řeší za pomoci znalců z oboru psychiatrie.

Dlužno podotknout, že nejznámějším typem ´nepříčetnosti´ je opilství, ale nepochybně se nejedná o ten typ nepříčetnosti, kde je snížena nebo odejmuta trestní odpovědnost, to je snad jasný 🙂

Příkladem ´nepříčetnosti´ v tom pravém slova smyslu jsou stavy záchvatů, do kterých se dostává například schizofrenik.