mosoj

Co je logaritmické pravítko?

Jaký je jeho princip a k čemu sloužilo?
Ještě se používá ?

Nejlepší odpověď
annas

Logaritmické pravítko se používalo asi do 70. let minulého století jako mechanická pomůcka pro násobení a dělení čísel pro přibližné výpočty obzvláště v technických oborech.
Více podrobností na:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lo­garitmick%C3%A9_prav­%C3%ADtko

Další odpovědi
anonym

Logaritmickým pravítkem se po zaučení, – jsou k němu knihy, rychle vypočítávaly odmocniny, mocniny, násobení dělení, sinus,.. na co si lze vzpomenout. A to s přesností několika desetinných míst. Musel bych se podívat co všechno na něm je.

ReHu

Používalo se dříve, když nebyly kalkulačky, jako pomůcka k výpočtům.
Když ho umíš používat, je to i rychlé.

led

Je to vlastne mechanická tabuľka, kde pomocou posuvnej strednej časti sa robili výpočty v rôznych vedných a technických oboroch. Na pevnej i pohyblivej časti boli zanesené mierky, ktoré pomocou posuvnej časti pri nastavení určitej hodnoty dávali výsledok. Používanie pekne popisuje „czechrapsind“ a „annas“. Je to vlastne predchodca elektronického počítača.
PS.Dodnes ho používam, nepotrebuje žiadnu externú energiu okrem rozumu.