VaclavZeman

Co je lepší: být vědcem, nebo inženýrem?

U nás na škole berou učitelé děti pořád na matfyz, přírodovědu a tak. To ještě chápu, horší jsou ČNB, soudy, právníci a tak, to je sice praktické, ale musí to být tak nudné. Každopádně, k mému dotazu… vždy svým kolegyním říkám, že je lepší, aby děti vzaly na ČVUT nebo VŠCHT a aby děti směřovaly tímto směrem. Jasně, nějací advokáti, ekonomové, politologové atd. musejí být, ale ne tolik. Hlavní je, aby byli inženýři, co vytvářejí praktické hodnoty a taky nějací tlumočníci (třeba jako já), kteří nabízejí verbální a jazykové schopnosti.

Co myslíte vy? Je lepší, aby děti studovaly matfyz či Přírodovědeckou fakultu a staly se magistry či PhD, anebo aby šly na technickou školu typu VŠCHT a ČVUT a staly se inženýry? Já své oblíbené studenty vedu jasným směrem…

I když nejvíce mě dostane, když občankářky, němčinářky a obdobné kolegyně přesvědčují studenty, že jejich předmět je nejdůležitější a že humanitní studia jsou důležitá. To já si myslím své, i když taktéž učím němčinu a angličtinu. Za to ale s kolegyněmi, které učí matematiku a přírodní vědy, jsem se shodl na důležitosti fyziky, chemie, biologie a IT.

Děkuju.

Nejlepší odpověď
Dochy

Máš to nějak zamotané. Řešíš zda být vědcem nebo inženýrem a pak do toho taháš humanitní směry. Copak absolvent ČVUT nemůže být vědcem? A existují víceméně technické obory zakončené Mgr. Myslím, že to silně zaměňuješ zaměření studia: technika/příro­da/humanita… a uplatnění: řemeslo/vývoj/výz­kum.
(Teda ono to k matení přímo vybízí, ale v tomto dotazu mi to připadá ještě zamotanější než obvykle)

Další odpovědi
Drap

Ukazuješ pouze svůj zkreslený subjektivní náhled. Podle čeho lze hodnotit lepší, či horší? Je na to nějaká metodika? V čem se to měří?

Ametyst

Dobré je být obojí. Vůbec se to nevylučuje. Znám inženýry- vědce. Ta otázka se moc nepovidla.;-) Dnes je vetší problém, že jsou upřednostněny humanitní obory a sociální vědy před technickými obory. Z technických vysokých škol se staly univerzity, kde se vedle matiky a chemie už i filozofuje. Tomu říkám neštěstí.

da ny

Vaše otázka:
Co je lepší: být vědcem, nebo inženýrem?“, mne „dostala“, pobavila 😉
„Lepší“ je to, co ty děti jednou budou umět, umět tak, aby j práce těšila (nevykonávaly s odporem nechutí). Znát, uplatnit se a nemalý význam má i efekt finanční/výdělek.
Na „vědu“ má z ročníku pár absolventů. Věda je řehole, napříč všemi obory. Vědecká pracoviště nejsou v každém okracním městě….
Inženýr? V jaké oboru? Znám Ing., který v CHZ jezdí s ještěrkou…. Ukončené VŠ studium brány otevírá, ale absolvent musí být schopný se uplatnit v praxi.
Mgr. v humanitním oboru, pracuje na krajském úřadu, jako úřednice, jiná dělá nutriční poradenství.
Ing. (VŠE), odešel z vysoké funkce v bance a dělá dřevorubce (nyní předáka).
Mgr.. které přítel zařídil salon, kde stříhá psy.
Ony se ty děti nějak „vymezí“, musí si najít své cesty. Někdy sáhnou tzv. vedle, zkouší to jinde a jinak.
Nedělejte z toho vědu, nelamte si hlavu zbytečnostmi. Nechte to na nich.

aliendrone

Pche, kde žiješ? Nevíš, že klidně můžeš být i zelený mozek, POKUD z tebe bude prezident. 😁 😁 😁

VaclavZeman

Drape, hodnotím to podle svých znalostí, i když, jak podotýkám, já vystudoval úplně jinou VŠ. Ale mě především zajímá názor váš. Proto to sem pokládám. Děkuju.

VaclavZeman

Když vystudujete 5 let na VŠCHT, tak jste Ing. Na fakultách ČVUT je to různé, ale většinou také plus mínus 5 let a jste taktéž Ing. Můžete studovat i dál, ale hezké uplatnění si určitě už najdete po pěti letech. Děkuju.