Altair-AC

Co je lapač vlhkosti?

Je to přístroj?

Nejlepší odpověď
mosoj

Odvlhčovač ( vysoušeče ) vzduchu jsou na chemickém, nebo fyzikálním základu.

Mezi chemické patří tablety, nebo sáčky s chloridem vápenatým. Chlorid vápenatý na sebe váže vodu a rozpouští se. Takže tablety je třeba neustále dávat nové.

Mezi fyzikální, patří vysoušeč se silikagelem ( gel kyseliny křemičité). tento způsob je navíc vratný, takže lze silikagel používat velmi dlouho bez nutnosti výměny. Zregenerovaný silikagel (' ten který je připravený k vysoušení) má modrou barvu. Silikagel je schopen pohlcovat vlhkost ze vzduchu do svých krystalů. Když se jeho kapacita sorbce vyčerpá, změní barvu z modré na červenou. Takto vyčerpaný silikagel lze zregenerovat zahříváním, kdy se voda z krystalů silikagelu odpaří a ten změní zase barvu z červené na modrou a je připraven k opětovnému použití. Tomu se říká regenerace. Regenerace silikagelu se snadno a rychle provádí v mikrovlnné troubě.

Nejúčinnější fyzikální vysoušeče pracují na principu snížení rosného bodu vzduchu. Jsou to vlastně malé chladničky, které přes svůj výměník ( kondenzátor) ventilátorem ženou vlhký vzduch, který se ochladí a tím se sníží rosný bod a přebytečná vlhkost, která je nad rosným bodem zkondenzuje a steče do zásobníku na kondenzat. Takto to pracuje v cyklu stále dokola.

Podobný používám ve své ložnici,. kde dýcháním přes noc relativní vlhkost vzduchu silně narůstá. Pokud máš zájem, najdi si kolik za noc vydýchá člověk vody. Odvlhčovač používám nyní v zimně tak 2 hod. denně a každý týden vylévám ze zásobníku tak cca 3 – 4 l vody. Kdybych to nedělal tato vlhkost by „šla“ do zdí a vzhledem k tomu, že mám rad v ložnici chladno, hrozilo by nebezpečí výskytu plísní.

Také používám takovýto odvlhčovač k vysoušení v místnosti, kde skladuji zábavní pyrotechniku, která přichází z Číny velmi navlhlá!!

Další odpovědi
Anikitos

Jop. Pohlcovač vlhkosti je malá mašinka s nádobou, která si přitahuje přebytečnou vlhkost (/páru) a celkově cirkuluje vzduch v místnosti.

Jsou různé druhy, můžou se lišit ve způsobu čištění a vyýkonu.

Kepler

Pokud jde o pohlcování vzdušné vlhkosti, může jít o chemicko-fyzikální princip na způsob absorbce v různých vysoušecích materiálech, které je nutno měnit. Může jít taky o elektrické vysoušeče.
http://www.chatar-chalupar.cz/male-pohlcovace-vlhkosti/

jáára

Svýho času pěknej podvod…

Edison

„Mechanicky“ to moc nejde, nebo je to spíše složité s ohledem na velikost částic. „Mechanicky“, tedy přesněji fyzikálně, by takový přístroj musel pracovat na principu srážení vlhkosti a tu pak můžeš odvést. Jenže to je závislé na tlaku a teplotě vzduchu. Mnohem efektivnější v malých rozměrech je to dělat chemicky, např. silikagelem, nebo jinými látkami. A právě takové „přístroje“, ono to ani přístrojem moc nazvat nejde, jsou v prodeji. Některé skutečně ten vzduch cyrkulují, ale to jen aby to zvládlo větší množství v kratších časech.

Zdroj: https://im9.cz/iR/im­portprodukt-orig/1ad/1ad4­799d8280567727e4a­fa41bd42e5c.jpg

tatanka

Třeba i sůl.

Dochy

mosoj: Ty barvičky na silikagelu jestli se nepletu jsem jen u některých. Klasický silikagel je víceméně bezbarvý. Barvičky zajišťuje nějaká další přidaná látka.

Anikitos: To že si přitahuje páru je trochu… nadnesené.

Edison: „…malých rozměrech je to dělat chemicky, např. silikagelem, nebo jinými látkami.“ Silikagelem a chemicky? Silikagel má jen trochu větší schopnost nechat se navlhnout než například kus hadru. A to je celá ta „chemie“ To je trochu víc chemie v těch rozpouštěcích tabletách – i když tam jen ze soli vzniká solný roztok.
Tvrdit že je efektivnější regenerovat ten silikagel než použít přímo sušičku (víceméně trochu přepracovanou ledničku) je nesmysl. Na vysušení toho silikagelu potřebuješ spoustu energie (přinejmenším v amatérských podmínkách na tom ztratíš podstatně víc energie než kolik je třeba jen na odpaření té vody). Běžné větší vysoušeče právě pracují jako „otevřená lednice“. Na studené straně se sráží pára a odkapává do zásobníku, studený vzduch je dál hnán na „teplou“ stranu, kde odvede teplo z přístroje. Ven se fouká teplý vzduch. Levnější a přenosnější přístroje do zásuvky využívají místo kompresoru peltierovy články, což je relativně bezpečné a bezúdržbové, ale také méně účinné. (pořád lepší než v troubě sušit ten silikagel)

Kepler

mosoj: co je chemického na odvlhčovačích na bázi chloridu vápenatého? On se na něco jiného chemicky mění? 🙂

mosoj

https://www.go­ogle.cz/search?sou­rce=hp&ei=iRvwW-OxLa3msAfRsYQo&q=vy­sou%C5%A1e%C4%8­D+vzduchu+lidl&oq=vy­soui%C5%A1e%C4%­8D+vzduchu&gs_l=psy-ab.1.7.0i13l6j0i13­i30l4.2027.6703­..12708...0.0­..0.201.1701.15j2j1­......0....1.­.gws-wiz.....0..0j35i39j0i1­31j0i13i10j0i13i10i30j0i­13i5i10i30j33i160­.bskDAaMgMrw