DoTazatel

Co je disponibilní a běžný zůstatek na účtu?

Chápu to tak, že disponibilní zůstatek je ten, se kterým mohu disponovat a běžný zůstatek je totéž, ale má navíc 100 Kč (to byl min. vklad při zakládní účtu). Disponibilní je vždy o 100 Kč menší. Můžu, ale zaplatit i ten běžný zůstatek a dostat se na účtu např. jen na 20 Kč? Nebo je ta základní stokoruna nepohyblivá? Jednou už se mi totiž stalo, že jsem s ní cosi uhradil – jak už mi tam nezbývalo víc peněz.

(Mám Fio a nemám kontokorent, mám normální BÚ – ta 100-koruna je normálně moje, je to jen tákladní částka, kterou jsem bance poskytl při zakládání účtu = do mínusu jít nemůžu, proto mě zajímá jestli můžu platit i z té 100-koruny, protože je potažmo moje?). :DD

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud máš sjednaný kontokorent třeba 10 000 a na kontě 15 000, disponibilní zůstatek je 25 000. Nějaký minimální zůstatek by ale měl být, aby se mohly zaplatit poplatky bance.

Další odpovědi
Anikitos

Myslím, že můžeš čerpat celý svůj zůstatek až do 0,00 Kč (tedy celý běžný zůstatek) a když nemáš kontokorentní úvěr, tak to mínusu jít nemůžeš (ta 100 Kč tedy není kontokorent, ale jen min. zůstatek — který je tvůj).

Ale zdá se mi, že ta základní částka (min. zůstatek), kterou máš stanovenou jako 100 Kč nemůžeš utratit za všechno. Myslím, že by to mělo jít např. na platbu kartou online anebo převodem, ale zase třeba na dobití kreditu by se ta částka utratit nedala. (ale nejsem si jistý těma platba – jestli se to skutečně strhne).

Nejsem si úplně jistý jestli to takk funguje. Vím, ale že je tam pro takové případy: např když už na účtě nic nemáš kromě té 100 Kč a používáš nějaké zpoplatněné bank. služby – např. používání cizího bankomatu, kdy se ti strhne určitá částka = tak ať je z čeho strhnout.
Takže jestli se ti někdy podařilo strhnout něco z té částky, tak to asi bylo kvůli nějakému takovému poplatku.

Mc Merkurion

… chápeš to dobře >>> disponobilní je ten, se kterým můžeš disponovat, při platbě tě to do mínusu nepustí, příkaz neprovede, jediná výjimka jsou poplatky bance a tím se můžeš dostat do minusu ) například: nebudeš mít dostatek prostředků na splacení úvěru bance (bude chybět třebas oněch necelých 100 korun, banka ti na ně nesáhne, ale napaří ti pokutu a tou se už dostaneš do minusu …
… ta stovka je rezerva banky při rušení účtu na poplatky, je to vlastně taková kauce, takže nejni tvoje …

DoTazatel

Kepler: Já ale kontokorent nemám… ona 100-koruna je jen min. zůstatek, ten který jsem bance dával při zakládání účtu, ale jak už jsem psal, tak se mi jednou nějak podařilo zaplatit i z toho minimálního zůstatku…
Jinka díky, dal bych palec, ale za dnešek mám už vyčerpaný dávání liků. Tak zítra. :DDDDD

Kepler

Když nemáš kontokorent, tak si ho sjednej. Předpoklad je mít pravidelný příjem. Jinak můžeš dát 6 bodů na osobu a den. Ale moc neplýtvej 🙂

DoTazatel

No, uvažoval jsem nad tím, ale viděl jsem ty úroky za čerpání do mínusu a radši zůstanu u jistoty. Jednu známou to stálo několk tisíc, protože častokrát čerpala z kontokorentu, ani si toho nevšimla a ani nešla moc do záporných částek ale i tak se ji ty procenta/úroky nasbíraly, nadávala na to a nakonec si kontokorent zrušila. 🙂

Kepler

Tak, samozřejmě, že kontokorent může být drahý (jak u které banky) a je otázka, co je dražší: půjčka, nebo kontokorent? Bohužel někdy nastanou případy, kdy se holt musí hrábnout hlouběji. U kontokorentu aspoň nemusíš nic vyřizovat a můžeš ho dorovnat jak rychle chceš a bez pravidelných splátek.